شنبه, ۰۷ ذیحجه ۱۴۳۹هـ| ۲۰۱۸/۰۸/۱۸م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

توافقنامۀ جنوبی بر طبق هدایات امریکا امضاء می‌شود؛ در این امر هیچ خیری برای مردم شریف سودان نیست!

  • نشر شده در سودان

(ترجمه)

روز یک‌شنبه، تاریخ ۵ اگست ۲۰۱۸م، احزاب مخالف در جنوب سودان توافقنامه‌یی برای تقسیم قدرت و سهم‌شان در حکومت به امضاء رسانیدند. این توافقنامه، توسط دولت سودان جنوبی به نمایندگی از حزب سالوا کئیر مایاردیت(Salva Kiir Mayardit) و جنبش مخالف مردمی ریک ماچار(arRiek Mach) امضاء شد. علاوه بر این، توافقنامۀ مذکور توسط معاهدۀ زندانیان سیاسی به نمایندگی از دنگ الور(Deng Alur) در توافق با گابریل جانسون(Gabriel Johnson)، احزاب سیاسی و نیروهای نظامی توسط جوزف اوکیلو(Joseph Okilo)، مقامات ملی به نمایندگی فرانسیس دنگ(Francis Deng)، نمایندۀ روحانیون محمد مرجان(Mohamad Marjan) و نمایندۀ مدنی سازمان‌های اجتماعی در جنوب سودان، به امضاء رسید.

با این حال، حکومت سودان و رسانه‌‌هایش این توافقنامه را به منظور رسیدن به اهداف همچو پیروزی و موفقیت در راستای دولت داری، اعلام کردند.

با توجه به همین وضعیت، ما(حزب التحریر) به ابراز حقایق ذیل می‌پردازیم:

نخست: این توافقنامه، نه به قصد اهداف سیاسی و نه هم بخاطر ایجاد رژیم خارطوم(Khartoum) بود. این مسئله به خوبی درک شده که حفظ و تأمین صلح در جنوب سودان، در واقع یکی از دستورالعمل‌های امریکا تحت عنوان "پنج راه" به شمار می‌رود که امریکا آن را بخاطر تطبیق برای دولت تعیین نموده است. بنابر این، دولت با جان فشانی سرسختانه و به شدت این لایحه را اجراء و تطبیق می‌کند که حتی برخی از رهبران اپوزیسیون اعلام کردند که آنان بخاطر امضاء این توافقنامه تهدید شده‌اند؛ چون اتحادیۀ اپوزیسیون در اعلامیۀ مطبوعاتی خود اعلام کرد: «بعضی از اعضای نیروهای امنیتی سودان دست به یک سلسله اعمال خشونت‌آمیز زدند و بر اعضای اتحادیۀ اپوزیسیون فشار وارد نمودند تا در غیاب احزاب اتحادیه، توافقنامه را امضاء کنند.» (منبع: (Sudan Tribune, 05/08/2018)

ثانياً: جنوب سودان بخشی از اين کشورها بود، اما با قدرت حاکم امريکا تقسيم شد و توسط دولت سودان به اجراء گذاشته شد. جدایی بخش جنوبی سودان برای رسیدن به صلح و یا توقف جنگ نبود، همان‌طور که برخی ادعا می‌کردند، اما سال پار به تاریخ ۱۳ اپریل ۲۰۱۷م، ابراهیم غندور، وزیر امور خارجۀ سابق چنین گفته بود: «جدا سازی جنوب سودان اساساً توطئه‌یی است که ما پذیرفته‌ایم، و آنچه که اکنون اتفاق می‌افتد، نتیجۀ این توطئه است.» همان‌طور که او به آنچه وزیر امور خارجۀ روسیه گفته بود، اشاره کرد. رئیس جمهور البشیر در مصاحبۀ خود با سایت روسی اسپوتنیک(Sputnik) به تاریخ ۲۵ نومبر ۲۰۱۷م اعتراف کرد: «فشار امریکا و توطئه‌های امریکایی در سودان عظیم است... و تحت فشار امریکا، جنوب سودان از هم جدا شدند، ما اکنون اطلاعاتی داریم که هدف امریکا این است که سودان را به پنج کشور تقسیم کند، در واقع اعتراف البشیر بیا‌ن‌گر این است که تقسیمات جنوب سودان بخاطر اهداف سیاسی دولت نیست تا برای دستیابی به صلح و امنیت میان تمام جناح‌ها به آن خوشبین باشیم.»

ثالثاً: هر کسی‌که فکر می‌کند توافقنامۀ مذکور برای سعادت و خوشبختی آنان است که مجدداً تجارت پطرول را به چرخش می‌آورد و از آن اقتصاد را تقویت می‌کند، ما باید به آن‌ها یادآوری کنیم که سودان در اصل یک کشور ثروتمند بود و قدرت اقتصادی نیاز به یک فکر درست سیاسی دارد و نظام صحیح این‌ منابع را حفظ نموده و آن را دوباره به مردم کشور باز می‌گرداند. بنابر این، از زمان استخراج نفت، کجا شد تمام پول‌های بدست آمده از پطرول؟ کجا شد پول‌های بدست آمده از منابع طلا؟ و پول‌های خریداری سلاح‌های عرب؟ و پول کشاورزی، منابع حیوانات، مواد معدنی، و منابع دیگر ؟! بنابر این، اصلاً مشکل در فساد حاکمان و در نظامی است که‌ آن را تطبیق می‌کنند.

در نتیجه: ما شباب حزب‌التحریر ولایه سودان به مردم شریف سودان اطمینان می‌دهیم که هیچ چیز جنگ و ثبات اقتصادی را متوقف نخواهد کرد، مگر این‌که از طریق یک نظام توانمند سیاسی که مبتنی بر اسلام می‌باشد که سلطان(خلیفه) را دوباره به قدرت می‌آورد که شریعت را مطابق بماانزل الله اجراء خواهد کرد، و به درستی مدیریت امور مردم را انجام می‌دهد. این امر جز توسط تأسیس مجدد خلافت راشدۀ ثانی بر منهج نبوت، که حزب التحریر برای آن فعالیت نموده و برای تأسیس آن از همۀ امت دعوت می‌نماید به این منظور که توسط این نظام سعادت را در سراسر جهان پخش کند، ممکن نیست.

﴿وَيَوْمَئِذٍ يَفْرَحُ الْمُؤْمِنُونَ بِنَصْرِ اللَّهِ يَنصُرُ مَن يَشَاء وَهُوَ الْعَزِيزُ الرَّحِيمُ﴾

[روم: ۴-۵]

ترجمه: و در آن روز مؤمنان(بخاطر پیروزی دیگری) شادمان می‌شوند،  به سبب یاری الله(سبحانه ‌و ‌تعالی) و او هر کس را که بخواهد یاری می‌دهد و او صاحب قدرت و رحیم است.‏

نویسنده: ابراهیم عثمان(ابو خلیل)

سخنگوی رسمی حزب التحریر-ولایه سودان

مترجم: ذکریا وهاج

ادامه مطلب...

محکومیت بازداشت ظالمانۀ اسماعیل الوحواح در اردن

(ترجمه)

اسماعیل الوحواح(ابو انس) پس از ورود به فرودگاه بین‌المللی ملکه عالیه در اردن بدون هیچ گونه دلیل توسط ادارۀ امنیت عمومی اردن(GID) باداشت گردید. در این مدت ۱۰ روز که او در بازداشت بسر برده است، نه‌تنها هیچ اتهام علیه او مطرح نگردیده بلکه حتی برایش نمایندۀ حقوقی نیز داده نشده است.

اسماعیل الوحواح از چندین مشکل صحی که زنده‌گی‌اش را تهدید می‌کند رنج می‌برد، و ما رژیم اردن را بطور کل مسؤول صحت و سلامتی او می‌دانیم. اردن دارای تاریخچۀ زشت سرکوب‌گری و شکنجه با بسیاری از فعالان سیاسی در زندان‌هایش به دلیل عدم حاکمیت قانون می‌باشد. و ما در مورد وضعیت اسماعیل شدیداً نگران هستیم.

جرمی که باید با صدای بلند محکوم شود، بازداشت ظالمانۀ اسماعیل الواحواح است، صرف نظر از این‌که چه اتهامی دروغین را رژیم اردن در مورد او مطرح خواهد کرد یا خیر.

اسماعیل شهروند آسترالیا می‌باشد، علاوه بر آن برای او در سال ۱۹۹۷م در آسترالیا به دلیل سرکوبی که از جانب رژیم اردن متحمل شده بود، پناهنده‌گی سیاسی اعطاء گردیده بود.

بنابر این، دولت آسترالیا باید هر گونه تلاش را برای تضمین آزادی فوری اسماعیل الوحواح انجام دهد. در غیر این صورت نه‌تنها غفلت خواهد بود بلکه همکاری با این رژیم بوده و آسترالیا را منحیث حمایت کنندۀ غیر رسمی سرکوب‌گری معرفی خواهد کرد.

دفتر مطبوعاتی حزب التحریر-آسترالیا

مترجم: یوسف مصعب

ادامه مطلب...

ولایه تونس: نامه سرگشاده حزب التحریر به ریاست جمهوری تونس

  • نشر شده در ویدیوها

هیأتی از حزب التحریر-ولایه تونس صیح روز دو شنبه مورخ 13 آگست 2018م نامه سرگشاده حزب التحریر با مضمون اعتراض و رد تصمیم کمیتۀ آزادی‌های فردی و مساوات را  به ریاست جمهوری تونس تسلیم نمود.

دوشنبه، 02 ذو الحجه 1439هـ.ق / 13 آگست 2018م

ادامه مطلب...

ولایه تونس: نشست خبری "شناخت موقف حزب التحریر در مورد تصمیم کمیتۀ آزادی‌های فردی و مساوات"

  • نشر شده در ویدیوها

حزب التحریر-ولایه تونس نشست خبری را تحت عنوان "شناخت موقف حزب التحریر در مورد تصمیم کمیتۀ آزادی‌های فردی و مساوات" برگزار نمود.

چهار شنبه، 26 ذو القعده 1439هـ.ق / 08 آگست 2018م

ادامه مطلب...

بوریس پوپولیست، به خاطر سرپوش گذاشتن بر ناکامی‎‌های سبک زندگی سیکولری‌اش، به‌‌ زنان مسلمان ‌حمله می‌کند!

(ترجمه)

بر هیچ کس پوشیده نیست که بوریس جانسوری وزیر خارجۀ سابق بریتانیا و مدعی مقام نخست وزیری، اسلام و مسلمانان را به چشم حقارت می‌بیند. او اخیراً حس نژاد پرستی را آشکار و تنفرش را نسبت به اسلام و هر کسی‌که به خوانش غلط‌اش سهم ندارد، بطور کامل و صریح اظهار کرد. بناءً جای تعجب نیست که او و رسانه‌های بریتانیا یک بار دیگر، جهت به دست آوردن حمایت رأی دهندگان روبه افزایش راست‌گراها، در تلاش حمله به ارزش‌های اسلامی اند.

امروزه سیاسیون و متعصبین سیکولر در اروپا زن مسلمان را به عنوان یک هدف آسان می‌بینند که به راحتی مورد آماج حملات‌شان قرار می‌دهند. آنان تصور می‌کنند که پوشش زنان مسلمان از طرف مردان بر آن‌ها تحمیل می‌شود، ولی آنان نمی‌توانند درک کنند که چرا بسیاری از زنان مسلمانان بصورت داوطلبانه آزادی‌خواهی غربی و آزادی زنان آن را نمی‌پذیرند. چیزی‌که آن‌ها نمی‌خواهند بفهمند این است که اسلام اذهان مردان و زنان را از غلامی و اسارت مروجین فرهنگ سیکولر آزاد می‌کند، تا مخلصانه تنها خالق را اطاعت کنند. این بی‌اعتنایی که مسلمانان نسبت به هوس‌ها و تمایلات دیگران دارند، در واقع، نفرینی است بر نخبگان سیکولر، کسانی‌که سخت می‌خواهند تا مردان و زنان را فقط برای ماندن در اسارت غربی "آزاد" کنند، هم در این‌جا و هم در دیگر کشور‌ها.

هرگاه نخواهید چیزی را که در داخل آیینه هست ببینید، راحت‌تر این است که جای آیینه را تغییر دهید. بوریس و دیگر سیاست‌مداران نیز دقیقاً همین کار را انجام می‌دهند، آن‌ها نمی‌توانند خرابی‌هایی را که ایجاد کرده‌اند، اعم از خروج بریتانیا از اتحادیۀ اروپا، اقتصاد، اختلافات مداوم و نفرتی که ناشی از کوتاهی و قصور آنان است، بپذیرند. بوریس مرد سازمان‌دهی است و تنها به منافع نخبگان کپیتالیزم که بریتانیا را حرکت می‌دهند وفادار می‌باشد. او به عنوان یک محافظه‌کار راست واقعی، نمی‌شد که کنترول سقوط کشتی "تریزامی" را به عهده بگیرد؛ چون از طرف دیگر، حرکت‌اش برای سرنگونی خروج بریتانیا از اتحادیۀ اروپا، از طرف حکومت در جریان است. حال می‌بینیم که او بار دیگر خود را به عنوان مدافع بریتانیا جلوه می‌دهد و سخت امیدوار است که شهرت‌اش را در میان آن عده از مردم بریتانیا که با نشنلیزم بیگانه‌ هراسی-توسط حکومت و رسانه‌ها در دو دهه اخیر- تغذیه شده‌اند، افزایش دهد.

بوریس و دیگران به منظور افزایش شهرت‌شان، به انداختن تیر‌های ناچیز‌شان نامردانه به طرف زنان مسلمان ادامه می‌دهند، ولی در حقیقت، آنان تنها عیوب ایدیولوژی آزادی سیکولر را نمایان می‌کنند. آن‌ها نمی‌توانند فکر را با فکر پاسخ دهند؛ به‌طور مثال: مناظرۀ صحت ارزش‌های اسلام که بر اساس عقیدۀ اسلامی است در مقابل ارزش‌های آزادی که بر اساس عقیدۀ سیکولری می‌باشد. آنان در این مناظره پایه‌یی ندارند که بر آن بایستند، ازین‌رو، با عجز تمام، می‌کوشند که به عزت زنان مسلمان هجوم ببرند؛ تا که ناشایستگی خود و روش زندگی سیکولریستی را پنهان کنند.

هدف بزرگ رئیس‌جمهور پوپولیست(عوام‌گرای) امریکا این بود که رئیس جمهور ایالات متحده را قهرمان نشنلیزم و متنفر از بیگانه بسازد، و بعد از ملاقات بوریس با مغز متفکر ترامپ "استیو بنون"، بنظر می‌رسد که او نیز در حال تعقیب این برنامه است. رأی دهندگان امریکا از تهی مغزی سیاست‌مداران‌شان آگاه شده‌اند، همین‌طور یک تعداد از اروپائیان نیز این چنین افرادی را دارند. موج پیروزی‌های اخیر کاندیدان پوپولیست(عوام‌گرا) نشان داد که با سرزنش دیگران، انتخابات را می‌توان به راحتی برنده شد. هرچند مردم تصور می‌کنند که منتخب جدید‌شان تغییرات لازم را خواهد آورد، ولی بعدها که درک کردند که در واقع هیچ تغییر نیامده‌است، کاملاً مأیوس می‌شوند.

نظام سیکولر سرمایه‌داری روز به روز بشریت را به قهقرا می‌برد. رهبران و سیاسیون آن هیچ‌گونه راه‌حلی برای مشکلات بی‌پایان و بدبختی‌یی که برای جهان ایجاد کرده‌اند، ندارند. از طرف دیگر، اسلام توانایی‌اش را در یک‌جا کردن بشر و حل مشکلات جمعی‌شان ثابت کرده‌است، با انسانیت و عدالت، و به روشی که با فطرت بشر مطابقت دارد. در مقابل این بدرفتاری سیاست‌مداران و رسانه‌ها در غرب، مردان و زنان مسلمان تنها مجبور اند که در مقابل این ایدیولوژی وحشت‌آور سیکولر که افراد معمولی جهان فعلاً به آن تن داده‌اند، از خود واکنش نشان دهند.

می‌خواهید بفهمید که چرا این ارزش‌ها باید بر بشریت تحمیل شود؟ این‌ها هیچ اساس فکری ندارند و انتخاب نشده‌اند، بلکه به زور بر مردم تحمیل شدند و با دروغ، که این بهترین چیزی است که داریم، به آنان فروخته‌اند. مسلمانان عقیدۀ ذهنی و نظام عالی برای زندگی دارند که می‌تواند همه را راضی کند، و در میان‌شان در هنگام  ترک فساد و هر فرصتی برای دسترسی به ظلم، عدالت را ظاهر می‌کند. این حقیقتی است که بوریس‌های این جهان می‌کوشند پنهان کنند، و مسلمانان مکلف‌اند که آن را برای رساندن به گوش همه، آشکار کنند.

﴿وَلاَ تَهِنُوا وَلاَ تَحْزَنُوا وَأَنتُمُ الأَعْلَوْنَ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ﴾
[آل عمران: ۱۳۹]

ترجمه: و سست نشوید! و غمگین نگردید! و شما برترید اگر ایمان داشته باشید!

یحیی نسبت

عضو دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر در بریتانیا

مترجم: محمد حارث پویا

ادامه مطلب...

اکنون طبقۀ جوان، موضوع توحش رژیم حسینا است!

استبداد غیرقابل تحمل رژیم فرعونی حسینا فقط با جایگزین‌ کردن‌اش با خلافت راشده متوقف خواهد شد

(ترجمه)

آشکار شدن چهره‌ی مستبدانه‌ی دولت حسینا زمان زیادی را در بر نگرفت، این در حالی است که دانشجویان و جوانان در اعتراض به کشته‌شدن یک پسر و یک دختر توسط یک اتوبوس با سرعت زیاد به جاده‌ها بر آمدند.

در ابتداء، حکومت فریبکار حسینا کوشش‌کرد تا با دادن وعده‌های دروغین تحرکات را خاموش کند،‌ قسمی‌که چند روز قبل اصلاح‌طلبان نظام سهامی را فریب داد. اما، زمانی‌که پلان طرح‌شده کاراییِ قابل انتظار را نداشت، طرفداران حزب حاکم با حمایت پولیس ناگهان در بین دانشجویان ریختند، این اقدام که شروع‌اش روز شنبه ۴ اگست ۲۰۱۸م بود،‌ به طور وحشیانه‌یی با استفاده از مهمات جنگی و گلوله‌های ضد شورش، گاز اشک‌آور، باتون، میلگرد و چاقو به تنبیۀ دانشجویان پرداختند که در چند روز اخیر بیش از ۲۰۰ زخمی بر جای گذاشت.

تمام این بی‌رحمی‌ها در حالی انجام می‌شود که حکومت افسار رسانه‌های اصلی در کشور را در دست گرفته که این رسانه‌ها اجازه‌ی پخش گزارش‌ها را به طور واقعی ندارند. اما، تصاویر خشونت پولیس و افسران حزب حاکم سریع در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد. به قدری که حکومت، خدمات انترنتی مبایل را از یک‌شنبه شب برای ۲۴ ساعت بند کرد. آن‌ها با هراس از افزایش تدریجی این اعتراضات بی‌سابقه و گسترده علیه حکومت مستبد و نظام دولتی فاسد دموکراتیک، تلاش به پنهان‌کردن کارهای کثیف خود دارند. برای متوقف‌کردن این حرکت موجه، پالیسی‌سازان عوامی‌لیگ از دانش فریبکاری خارق‌العاده‌یی استفاده می‌کنند. از جانب دیگر، منحیث بخشی از برنامه‌های مشهور رسانه‌یی‌شان، رهبران چترا لیگ(جناح دانشجوییِ حزب حاکم) اکنون برای نشان‌دادن دلسوزی شان برای دانشجویان با شیرینی به جاده‌ها بر آمده‌اند. حال‌آنکه از طرف دیگر، توحش آشکار آدم‌کش‌های‌شان برای خاموش‌کردن اعتراضات، توسط سانسور رسانه‌ها پنهان می‌گردد.

ای جوانان دلیر! مشکل، وجود قوانین سخت برای امنیت جاده‌ها نیست، نه هم حضور وزرای فاسد مانند شاه‌جهان‌خان و دیگر دوستان صمیمی حسینا که هیچ توجهی به درد و رنجی که شما متحمل می‌شوید، ندارند. اصل مشکل خود نظامی است که دموکراتیک خوانده می‌شود که متأسفانه وزراء، سیاسیون و پولیس‌هایی را تربیه می‌کند که شما با خون و اشک‌تان با آن‌ها در تعامل هستید. حالا شاید نظام دموکراسی که فساد در دل آن وجود دارد را شناخته باشید. در این نظام، سرمایه‌داران واقعی همیشه در قدرت خواهند بود، با دادن وعده‌های دروغین، از مردم برای رسیدن به قدرت استفاده می‌کنند و زمانی‌که مردم در برابر منافع فاسد‌شان قرار بگیرند،‌ از آن‌ها سوء استفاده می‌کنند. از این‌رو، توسط توحش جاری دولت، این رژیم ظالم پیام واضح خود را داده است – آن‌ها آماده‌ی ریختن خون تان هستند، اما به هرقیمتی اجازه نمی‌دهند که تجارت فاسد، غیرقانونی و خطرناک افراد حزب شان آسیبی ببیند.

ای جوانان دلیر! صدای‌تان برای تغییر و حکومت عدالت فقط توسط خلافت شنیده خواهد شد. با تقاضای حذف این رژیم و نظام فاسد و تأسیس خلافت به سرک‌ها بیرون شوید. در خلافت، رهبران با تقوای الله سبحانه و‌تعالی تغییرات ظاهری را برای فریب مردم به وجود نخواهند آورد، بلکه ترجیحاً پالیسی‌های فاسد جاری را از میان خواهند برداشت و راه‌حل‌های واقعی برای حل مشکلات به وجود خواهند آورد. بناءً از افسران مخلص نظامی درخواست می‌گردد تا جهت ایستادن در کنار شما و مردم بیرون شده و حکومت حسینه و حکام عوامی لیگ را سرنگون کرده و قدرت را به‌ حزب‌التحریر برای تأسیس دوبارۀ خلافت راشده، حاکمیت راستی و عدالت که شما و تمام مردم بنگله‌دیش برای آن فریاد می‌زنید، بدهید.

الله سبحانه‌وتعالی می‌فرماید:

﴿وَلَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرَى آمَنُوا وَاتَّقَوْا لَفَتَحْنَا عَلَيْهِمْ بَرَكَاتٍ مِنْ السَّمَاءِ وَالأَرْضِ

[اعراف: ۹۶]

ترجمه: و اگر اهل آن شهرها ایمان آورده بودند و پرهیزگاری کرده بودند، قطعاً بر آنان برکاتی از آسمان و زمین می‌گشودیم و لیکن تکذیب کردند پس آنان را به‌ آن‌چه می‌کردند فرو گرفتیم.

دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر-ولایه بنگله‌دیش

مترجم: تمیم افشار

ادامه مطلب...

ولایه تونس: تجمع برای یاری اهل مان در شام و شکستن محاصرۀ رسانه‌یی

حزب التحریر- ولایه تونس برای یاری اهل مان در شام و شکستن محاصرۀ رسانه‌یی جنایاتِ دار و دستۀ حکومت اسد و روسیه در حق درعا از قبیل قتل، آواره سازی و کشتار جمعی و... در منطقۀ قابس در مقابل مسجد ابو لبابة الانصاری تجمع بر پا نمود.

چهارشنبه، 22 شوال 1439هـ.ق / 06 جولای 2018م

ادامه مطلب...
Subscribe to this RSS feed

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه