دوشنبه, ۰۳ شوال ۱۴۳۹هـ| ۲۰۱۸/۰۶/۱۸م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

پیام تبریکی دانشمند برجستۀ جهان اسلام امیر حزب التحریر عطاء ابن خلیل ابورشته برای بازدید کنندگان صفحات انترنتی‌اش به مناسبت حلول عید سعید فطر سال 1439هـ.ق مصادف با 2018م

  • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

ثنا و صفت الله سبحانه وتعالی را و درود و سلام بر رسول الله صلی الله علیه وسلم و به آل و اصحابش و به کسانی‌که راه او را دنبال می‌نمایند، و براى امت مسلمه که توسط الله سبحانه وتعالی کرامت داده شدند و الله سبحانه وتعالی خطاب به آن‌ها می‌فرماید:

﴿كُنْتُمْ خَیرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ﴾

[آل عمران: 110]

ترجمه: شما(ای پیروان محمّد صلی الله علیه وسلم) بهترین امّتی هستید كه به سود انسان‌ها آفریده شده اید(مادامی‌كه) امر به معروف و نهی از منكر می‌نمائید و به الله(سبحانه وتعالی) ایمان دارید.

براى دعوتگرانِ متقی و مخلص-عاقبت‌شان را ما تعیین نمی‌کنیم؛ الله سبحانه وتعالی دانا و حکیم است- آنانی‌که به سوی الله سبحانه وتعالی فرامی‌خوانند و اعمال صالحه انجام می‌دهند، الله سبحانه وتعالی در حق‌شان می‌فرماید:

﴿وَمَنْ أَحْسَنُ قَوْلًا مِمَّنْ دَعَا إِلَى اللَّهِ وَعَمِلَ صَالِحًا وَقَالَ إِنَّنِی مِنَ الْمُسْلِمِین﴾

[فصلت: 33]

ترجمه: گفتار چه كسی بهتر از گفتار كسی است كه مردمان را به سوی الله(سبحانه وتعالی) می‌‌خواند و كارهای شایسته می‌كند و اعلام می‌‌دارد كه من از زمرۀ مسلمانان(و منقادان اوامر الله سبحانه وتعالی) هستم‌؟‏

براى بازدید کنندگان این صفحه، كه با اخلاص و ارادت به اين صفحه سر می‌زنند و می‌خواهند از خوبی‌های آن مستفيد شوند، از الله سبحانه وتعالی استدعاء می‌نمایم كه به آن‌ها اجر عظیم ارزانی فرماید... برای همه‌ای شما عید سعید فطر را تبریک و تهنیت عرض نموده و از الله سبحانه وتعالی استدعاء می‌نمایم که رزوۀ شما را مورد قبول خویش قرار بدهد و از زمرۀ آزاد شدگان از آتش جهنم محسوب نماید، و هم‌چنان از الله سبحانه وتعالی استدعاء می‌نمایم که این عید آغازِ برای خوشبختی و آسایش مسلمانان جهان باشد و عیدِ بعدی در حالی فرارسد که ما تحت سایۀ رایه(پرچم خلافت راشده) و پرچم لا اله الا الله محمد رسول الله زندگی نماییم.

در آخر، به شما سلام تقدیم می‌کنم و برای آسایش شما به درگاه الله سبحانه وتعالی دعاء می‌کنم. الله سبحانه وتعالی اعمال صالحۀ شما را قبول درگاهش گردانیده و شما را از همه‏‌ای بلاها و مصیبت‌ها در امان خود داشته باشد.

﴿فَاللَّهُ خَیرٌ حَافِظًا وَهُوَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِینَ﴾

[یوسف:‌ 64]

ترجمه:  الله(سبحانه وتعالی) بهترین حافظ و نگهدار هست و از همه مهربانان مهربان هست.

و السلام علیکم و رحمت الله و برکاته!

برادر شما عطاء ابن خلیل ابورشته

ادامه مطلب...

رویت ماه نو شوال 1439هـ.ق و عید سعید فطر مبارک!

الله اکبر الله اکبر الله اکبر الله اکبر، لا اله الا الله الله اکبر الله اکبر و لله الحمد

(ترجمه)

حمد و ثنا و ستایش مخصوص الله سبحانه‌و‌تعالی، که پروردگار عالمیان است و درود سلام بر پیامبر رحمت حضرت محمد مصطفی ﷺ، بر آل و اصحاب او و کسی‌که بر مسیر سنت گام می‌گذارد و عقیدۀ اسلامی را اساس و زیربنای عقیده‌‌اش قرار می‌دهد و احکام اسلامی را معیار و منبع اعمال قرار می‌دهد. احمد از محمد بن زیاد نقل می‌کند که گفت: من از ابوهریره رضی الله عنه شنیدم که رسول الله ﷺ فرمود:

«صُومُوا لِرُؤْيَتِهِ، وَأَفْطِرُوا لِرُؤْيَتِهِ، فَإِنْ غُبِيَ عَلَيْكُمْ فَعُدُّوا ثَلَاثِينَ»

ترجمه: با دیدن ماه هلال روزه بگرید و با دیدن ماه نو شوال  افطار نمایید، و اگر آسمان تیره بود(و شما نمی‌توانستید که هلال را ببینید) سی روز را حساب کنید.

پس از دیدن ماه نو شوال در این شب جمعه مبارک، مشاهده ماه نو در برخی از سرزمین‌های اسلامی، دال بر این است که فردا یوم جمعه نخستین روز ماه شوال مصادف است با روز اول عید سعید فطر. روی این ملحوظ، امیر حزب التحریر عالم فرهیخته عطا ابن خلیل ابوالرشته، عید سعید فطر را بر تمام امت اسلامی تبریک و تهنیت عرض نموده و از الله سبحانه‌و‌تعالی استدعاء می‌نماید تا از طریق احیای خلافت راشدۀ واقعی برمنهج نبوت، رحمتش را شامل حال ما گرداند، تا شریعت الهی در زمین تطبیق گردیده و اسلام را به عنوان پیام نور و هدایت برای بشریت حمل نماید؛ خلافتی‌که سرزمین‌های اسلامی را از چنگال استعمارگران کافر آزاد نموده و عدالت و سعادت را برای بشریت به ارمغان می‌آورد. دولتی‌که با راه‌اندازی جهاد به فتوحاتش ادامه داده و مردم در عید‌های عید شعار‌های الله اکبر را سر دهند.

«الله اکبر الله اکبر، لا اله الا الله الله اکبر الله اکبر و لله الحمد»

هم‌چنان رئیس دفتر مرکزی مطبوعاتی حزب التحریر و همه دست‌اندرکاران آن عید سعید فطر را به امیر حزب التحریر و تمام مسلمانان جهان تبریک و تهنیت عرض می‌دارد. عید برای آنانی‌که روزه را اداء نمودند منبع شادمانی بوده و بر مردم یادآوری می‌کند که آن‌ها یک امت واحد اند.

ای مسلمانان، در هرکجایی‌که هستید!  از الله سبحانه‌و‌تعالی استدعاء می‌کنم تا روزه، قیام، رکوع، سجود و تمام اعمال نیک ما را مقبول درگاهش قرار دهد، و از الله سبحانه‌و‌تعالی استدعاء می‌کنم تا رمضان آینده را بر امت مسلمه در موجودیت خلیفه‌یی ارزانی فرماید که به او پناه برده می‌شود و از عقب او جنگ کرده می‌شود؛ خلیفه‌یی که بر اساس کتاب الله سبحانه‌و‌تعالی و سنت رسول اللهﷺ حکم می‌کند، و این کار بر الله سبحانه‌وتعالی آسان است.

عید سعید فطر رحمتی‌ست از سوی الله عزوجل بر تمام مسلمین و عید همه‌ای مسلمانان زمانی است که وعدۀ الله سبحانه‌و‌تعالی و بشارت پیامبر ﷺ  در راستای احیای خلافت برمنهج نبوت-که بر اساس قوانین الله سبحانه‌و‌تعالی حاکمیت می‌نماید- محقق یابد.

برای این‌که این شادی بزرگ به پایان برسد، لازم است تا این رژیم‌های دست‌ساختۀ بشری، دست نشانده‌های کفار و استعمارگران و خائنان الله سبحانه وتعالی، پیامبر ﷺ و مؤمنان از بین برده شوند. برای این‌که این شادی بزرگ به پایان برسد، ارتش‌های اسلامی باید نصرت را به مخلصینی‌که بخاطر حاکمیت اسلام شبانه‌روزی تلاش به خرچ می‌دهند، واگذار کنند. برای این‌که این شادی بزرگ به پایان  برسد، باید تمام جنبه‌های زنده‌گی اسلامی در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و آموزشی از سرگرفته شوند. برای این‌که این شادی بزرگ به پایان برسد، لازم است تا ساختار بزرگ اسلامی، یعنی خلافت راشدۀ ثانی برمنهج نبوت احیاء گردد.

من از شما دعوت می‌کنم تا بخاطر اعادۀ عید الاعیاد با آنانی‌که بخاطر آوردن پیروزی و اقتدار به این دین شبانه‌روزی تلاش می‌نمایند، دست به کار شوید، تا باشد که با اطاعت از قوانین الهی در روز پیروزی، شکر الله سبحانه‌و‌تعالی را بجا آورده و از او تعالی آمرزش طلبیده و تکبیر پیروزی سر دهید.

عید مبارک و الله سبحانه‌و‌تعالی طاعات و عبادات همه‌ای ما را مقبول درگاه خود گرداند.

الله أكبر الله أكبر الله أكبر الله اکبر... لا إله إلا الله 

الله أكبر الله أكبر... ولله الحمد 

الله أكبر كبيرا والحمد لله كثيرا و سبحان الله بكرة و أصيلا

لا إله إلا الله وحده... صدق وعده... و نصر عبده... و أعز جنده و هزم الأحزاب وحده

لا إله إلا الله... و لا نعبد إلا إياه... مخلصين له الدين و لو كره الكافرون

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته!

داکتر عثمان بخاش

رئیس دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر

ادامه مطلب...

کانال التناصح: قدس چرا سقوط نمود؟!

شیخ عبد الله الجعیدی مجری برنامه "گفت‌وگوهای التناصح" در کانال ماهواره‌ای "التناصح" استاد توانا احمد القصص عضو حزب التحریر ولایه لبنان را در گفت‌وگوی زیر نام "قدس چرا سقوط نمود؟! مهمان نموده بود.

                شنبه، 17 رمضان مبارک 1439هـ / 02 جون 2018م

ادامه مطلب...

ولایه سودان: پیامی از مسجد "غزوۀ بدر؛ درس‌ها واندرزها"

حزب التحریر ولایه سودان در شهر ود مدنی، پیامی از مسجد را تحت عنوان "غزوۀ بدر؛ درس‌ها و اندرزها" برگزار نمود و این پیام را استاد محمد جامع (ابو ایمن) معاون سخنگوی رسمی حزب التحریر ولایه سودان ارایه نمود.

             شنبه، 17 رمضان مبارک 1439هـ / 02 جون 2018م

ادامه مطلب...

ولایه ترکیه: فعالیت‌های "دعای اخوت اسلامی بخاطر امت... بخاطر وحت و یکپارچگی امت"

حزب التحریر ولایه ترکیه و انصار حزب (حامیان حزب) در 16 شهر بزرگ و مرکزی اکناف ترکیه فعالیت‌های دعای قنوت را تحت شعار "دعای اخوت اسلامی بخاطر امت... بخاطر وحت و یکپارچگی امت" را به راه انداخت.     

   یک شنبه، 25 رمضان مبارک 1439هـ / 10 جون 2018م

ادامه مطلب...

عید سعید فطر از کابل تا بیت‌المقدس به همه‌ امت رسول الله ﷺ مبارک‌باد! Featured

دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر ـ ولایه افغانستان فرا رسیدن عید سعید فطر را به امت اسلامی و علی‌الخصوص به مردم مسلمان افغانستان از صمیم قلب تبریک گفته و به بارگاه الله سبحانه و تعالی استدعا می‌دارد تا صیام، قیام، طاعات و عبادات همه‌ای ما را به درگاهش قبول گرداند.

پیام اصلی ماه رمضان تنها به امساک از خوردن و نوشیدن خلاصه نمی‌گردد؛ بلکه مفهوم آن همه بخش‌های زندگی را دربر می‌گیرد. در جهان اسلام مردم از آذان صبح تا مغرب روزه می‌گیرند، اما متأسفانه نتوانسته‌اند از افکار و نظام‌هایی روزه بگیرند که مغایر با شریعت الله سبحانه و تعالی است. مسلمانان در این ماه از یکسو روزه‌دار بودند، ولی از سوی دیگر بالای شان افکار، احساسات و نظام‌های غربی تطبیق می‌گردد و بدتر از آن در ایام خجسته‌ی عید ـ ایام خوشی و صمیمیت ـ آتش تعصبات کور و رقابت‌های قومی، مذهبی، زبانی، سمتی و منطقوی در میان شان شعله‌ور می‌گردد که باعث اختلافات داخلی و از هم پاشیدن قوت و وحدت شان گردیده است.

 چه خوب است که پیام اصلی رمضان را در غیر از رمضان نیز تطبیق کنیم و برای همیشه از قوم‌پرستی، سمت‌پرستی، برتری‌طلبی، تطبیق دموکراسی و بازار آزاد، و طلب کمک از امریکا و غرب روزه بگیریم. الحقّ که عید واقعی مومنان زمانی است که با این مفکوره‌های پوچ وداع کنند و تنها معیار اعمال، افکار و نظم سیاسی شان ارزش‌های حیات‌بخش اسلام قرار گیرد. 

دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر ـ ولایه افغانستان

ادامه مطلب...

شمارۀ 168 جریدۀ الرایه به نشر رسید

  • نشر شده در مرکزی

(ترجمه)

در این شماره می‌خوانید:

سخن هفته: ماه رمضان رخت سفر می‌بندد و همراه با خود اعمال مان را نزد الله سبحانه وتعالی می‌برد. از الله متعال می‌خواهیم که این اعمال ما فقط برای کسب رضایت وی بوده باشد و اعمال ما را به گونۀ نیکو بپذیرد و نیز شکایت‌های فساد، تنگی زندگی، خوار و زبونی ما را به نزد الله سبحانه وتعالی با خود می‌برد. بناءً از الله متعال استدعاء می‌نماییم که رمضان بعدی را در حالی فرارساند که با برپایی خلافت راشده ما را معزز گردانیده باشد.

چند روز بیشتر به فرارسیدن عید مبارک فطر باقی نمانده است؛ عیدی‌که فرصت  آمدنش  را غنیمت شمرده به امیر حزب التحریر و عالم بزرگوار عطاء ابن خلیل ابورشته فرارسیدن عید مبارک فطر را از صمیم قلب تبریک و تهنیت عرض نموده و از الله متعال استدعاء می‌نماییم که امت اسلامی را با اعطای خلافت، تمکین(قدرت مندی) و امینت با دستان مبارک وی، معزز گرداند. هم‌چنان به این مناسبت به امت اسلامی تبریک و تهنیت عرض نموده و از الله متعال استدعاء می‌نماییم که به برکت این ماه مبارک، همه‌ای ما از جمله‌ای آزاد شدگان از آتش جهنم بوده باشیم.

- سرمقاله: حزب التحریر... روشن‌تر از آفتاب آسمان

 - پوشش فعالیت‌های حزب التحریر در رسانه‌های سودان

 - ماه رمضان یا شاهد بر نفع و یا شاهد بر ضرر شما می‌باشد؛ خودتان انتخاب نمایید!

- حزب التحریر-سرزمین مبارک فلسطین مورد حملات شدید انترنتی غرب قرار گرفته است

- افزایش قیمت نفت به استثنای ایران به نفع همه است

- قیام مردم اردن، دلائل، اهداف و نتایج آن

- اتریش در آستانۀ جنگ برای مبارزه علیه اسلام تعدادی از امامان مساجد را اخراج و چند مسجد را مسدود می‌نماید!

- سرزمین مبارک فلسطین در انتظار ارتش‌های مسلمانان است؛ نه سفره‌های افطاری!

- اروپا متضررترین جناح در تحریم‌های امریکا علیه ایران!

- حوران(منطقه‌ای جنوب غربی سوریه) و بازی تجمعات!

- دارایی و ثروت مصر، مصر را از گدائی کمک‌های امریکا بی‌نیاز می‌سازد

- اسنادهای دست‌داشتۀ امریکا از خیانت حکام آل سعود و حمایت‌شان از پیمان ننگین "کمپ دیوید" پرده بر می‌دارد

- امت اسلامی و مفهوم نصرت(پیروزی)

برای دریافت این شماره به لینک ذیل مراجغه فرمایید:

http://www.hizb-ut-tahrir.info/ar/index.php/dawahnews/sporadic-news/29432.html

ادامه مطلب...

کجاست رمضان‌های پیشین؟ با احیای خلافتی‌که نابود کنندۀ هرگونه شک و تردید است، باز خواهند گشت

(ترجمه)

به منظور این‌که بخواهیم مسلمان واقعی شمرده شویم، نخست باید صفت متقین را به خود کسب نماییم. ماه مبارک رمضان بدون شک که سریع‌ترین راه رسیدن به سوی تقوی است. ‏این ماه مبارک ماهی است که مسلمانان بدون هیچ تنبلی و دودلی یکدیگر را به سوی خیر فرامی‌خوانند که از اثر آن باهم در عبادات و اعمال حسنه به رقابت پرداخته و سعی و تلاش خود را به خرج می‌دهند تا از جملۀ متقین در نزد الله سبحانه وتعالی محسوب شوند. به هر حال، از همه زیباتر اینست که مسلمانان با فرارسیدن این ماه مبارک با هرگونه اقلیمی‌که باشد، مشکلی ندارند؛ زیرا ‏این بخاطری‌ست که احساسات و فکرۀ مرتبط به ماه رمضان در میان هر فرد مسلمانان یکسان است؛ ‏با این حال هر فرد جامعه در این عبادت سهیم است.

 ‏به‌هر حال، ما به عنوان یک امت واحد در جامعه مشکلات بزرگی را در خصوص فرارسیدن ما مبارک رمضان داریم که این مسئله را برای ما غیرممکن ساخته است؛ طوری‌که مسلمانان در تمام جهان می‌خواهند ماه مبارک رمضان را در تاریخ معین آن شروع و ختم نمایند، ولی موجودیت رژیم‌های مزدور ناسیونالیستی و نهاد‌های گوناگون مذهبی، که شعار مدرنیته را سر می‌دهند، آن‌ها را مجبور نموده تا ماه مبارک رمضان را بر خلاف تاریخ معینه آن آغاز و ختم و نمایند. ‏یگانه عنصر کلیدی برای تشکیل یک جامعه نظام نامیده می‌شود که در این عصر مطلقاً برخلاف عقیدۀ افراد جامعه است. به این علت، مسلمانانی‌که در تمام جهان تحت این نظام‌ها اند، همواره در معرض جنگ، تهاجم، قتل، شکنجه و تمام انواع ظلم و ستم قرار دارند. در کنار این همه، تهاجم فکری و فرهنگی-که به وسیله این نظام‌ها صورت می‌گیرد- افکار خالص و پاک اسلامی را از اذهان مردم از بین می‌برد و افکار، عقیده و رهبری را در اذهان مسلمانان غرس می‌نماید و هیچ ربطی به وحی الهی ندارد که در نتیجه شخصیت‌های کاذب اسلامی را در جامعه تقدیم می‌دارد.

این نظام‌ها حاکمانی را بالای ما حاکم ساختند که راه‌حل‌‌های غیراسلامی را بر مشکلات اجتماعی و سیاسی ما تطبیق می‌کنند و توسط افکار وطن‌‌پرستی و نشنلستی آن را تقویت می‌بخشند. ‏در جریان این ماه مبارک، که ماه فتح و پیروزی و ریشه‌کن شدن تمام بدبختی‌ها محسوب می‌شود، ما خاموشانه ۳ روز را بخاطری کشتار فجیح فلسطینیان "ماتم ملی" اعلان کردیم و در عین حال کشتار و جنگ‌های طاغوتی را در جریان ماه مبارک رمضان در تمام سرزمین‌های اسلامی تماشا نمودیم. ‏فجیح‌تر این‌که هر صبح ما اطفال خود را برای این‌که در آینده با رغبت خدمتکار دین الله سبحانه وتعالی شوند، روانۀ مکتب می‌کنیم و اما نظام تعلیمی غیراسلامی آنان را به شخصیت‌های مبدل می‌سازد که از انجام طاعات و عبادات امتناع ورزیده و یا بدتر این‌که به عنوان خداپرست "فمینیزم و دموکرات" تربیت می‌شوند. ‏ما به عنوان والدین، کم می‌خوریم تا به اطفال خود تغذیۀ سالم را ارزانی کنیم تا صحتمند پرورش یابند، مگر این نظام اطفال ما را معتاد به شراب و مواد مخدر نموده و آنان را در سرک‌ها خوابیده می‌بینیم. با کمال تأسف ما این رنج و درد اطفال‌مان را حتی در این ماه مبارک نیز تحمل می‌کنیم. بدتر این‌که، ما حتی در عبادات خود به خصوص در ماه رمضان به شک و تردید می‌افتیم که به وجه احسن آن را اداء نمی‌توانیم.

در طول ۱۳صد سال حاکمیت نظام اسلام، مسلمانان جهان را به خصوص توسط علم نجوم، رهبری می‌کردند. محاسبات نجومی را که آن‌ها توسعه و دستگاه‌های نجومی را که آنان اختراع کردند تا اکنون مورد استفاده قرار می‌گیرد. ‏باوجود این همه، آن‌ها هرگز نگفتند که ما از جمله پیشرفته‌‌ترین‌هاییم که قادر به حل محاسبات هستیم. بنابر این، رویت هلال ماه را از چشم‌انداز تکنالوژی تعیین کنید.

بر علاوۀ این‌که صد‌ها سال قبل در این سطح علم و دانش رسیده بودند، دانشمندان در عصر تمدن اسلامی در اساسات "علم قرآن و علم اسلام" نیز تخصص یافته بودند، مثلاً در زبان عربی، علم حدیث و فقه و رشته‌های دیگر اسلامی. ‏آن‌ها برخلاف به اصطلاح دانشمدان امروزی، که ده‌ها سال سعی و تلاش به منظور تخصص یافتن در یک بخش خاص می‌کردند، بودند. ‏علی‌الرغم داشتن تمام این وسایل پیشرفتۀ تکنالوژیکی، این تمدن‌ که جهان را صد‌ها سال در روشنائی قرار داد، ‏قادر به تعیین رویت هلال ماه توسط "چشم غیرمسلح" بود، نه از طریق محاسبات نجومی؛ به گونه‌ای که بطور بسیار مناسب پیش‌بینی‌های دقیق را انجام می‌داد. این امر از این حیث ممکن بود که نظامی بالای مسلمانان تطبیق می‌گردید و این گونه ظرفیت‌هارا به جامعه تقدیم می‌کرد.

در اوایل قرن نهم، ابوالعباس عبدالله مَأموُن پسر هارون‌ الرشید خلیفه عباسی، در شروع حاکمیت‌اش اولین رصد‌خانه را در شهر بغداد ساخت‌، که اکنون شرکت امریکایی "ناسا" عهده‌دار این پیشرفت است. ‏وظیفۀ عمدۀ آن رصدخانه تعیین رویت هلال ماه بود، که این امر باعث می‌شد مسلمانان بدون هیچ شک و تردیدی عبادات‌شان در وقت معین آن تکمیل نمایند. ‏پس از آن، رصدخانه‌های متعدد در هرگوشه‌ای از سرزمین‌های اسلامی ساخته شد ‏و خلافت عثمانی این دستورالعمل را حفظ نمود. ‏خلیفه مأموران خاص را، که معمولاً قاضی می‌بودند، منصوب می‌کرد و به آنان دستور می‌داد که رویت هلال ماه را تعیین کنند. ‏بناءً منصوبین از میان خود افراد معدود قابل اطمینان را منحیث شاهد در هنگام مشاهده رویت هلال ماه برمی‌گزیدند ‏و هر آن کسی‌که در میان امت توانائی این عمل تعیین رویت هلال ماه را می‌داشت، در جمع آنان می‌پیوست. ‏پس از تصدیق شاهدان، رویت هلال ماه تعیین می‌شد. ‏بنابر این، بعداً شاهدان "ماموران" را  به دفتر فتوی می‌بردند و مدیر دفتر فتوی بطور مخلصانه از مأموران و شاهدان تحقیق و بازجویی می‌کرد و پس از مطمئن شدن از شهادت و اظهارات منصوبین، سندی را تهیه و به قاضی می‌فرست. سند رویت هلال ماه پس از ثبت در کتاب آرشیف محکمه و ارسال آن به شیخ الاسلام و سرانجام به خلیفه، مهر تأییدی از سوی قاضی زده می‌شد؛ ‏بعداً با کمال افتخار خلیفه آغاز ماه مبارک رمضان را در همه جا اعلام می‌کرد. بنابر این، هیچ شک و تردیدی برای تأیید تاریخ معین شروع رمضان نمی‌بود.

به همین ملحوظ، در طول تاریخ اسلام اصلاً مدرکی نمی‌توان یافت که مسلمانان در مناطق مختلف و در روز‌های متفاوت رمضان را آغاز نموده باشند؛ بلکه وحدت امت مسلمه در هر بخش زنده‌گی حفظ می‌شد. رسول الله صلی الله علیه و سلم می‌فرماید:

«الْحَلاَلُ بَيِّنٌ وَالْحَرَامُ بَيِّنٌ وَبَيْنَ ذَلِكَ أُمُورٌ مُشْتَبِهَاتٌ لاَ يَدْرِي كَثِيرٌ مِنَ النَّاسِ أَمِنَ الْحَلاَلِ هِيَ أَمْ مِنَ الْحَرَامِ»

(بخاری، مسلم، سنن ابوداود، ترمذی و سنن نسائی)

ترجمه: بی‌گمان حلال و حرام مشخص شده است و در میان آ‌ن امور مشتبهی وجود دارد که  اکثر مردم آن‌ها را نمی‌دانند که کدامین حلال و کدامین حرام است.

امروزه ما نیاز مبرم به خلیفۀ واحد داریم که مسائل مشکوک را روشن نموده و عدم اطمئمان، شک و تردید را از میان برمی‌دارد و مسلمانان را در انجام عبادت در یک فضای واحد رهبری نموده و آن کسی است که اردو را برای حفظ عزت و آبروی مؤمنان تجهیز می‌دارد، چون وجیبۀ اصلی‌اش پنداشته می‌شود. رمضان ما، روزۀ ما و تمام عبادات ما، هم‌چنین اطفال ما و تمام امت مسلمه تنها تحت حاکمیت خلافت هویت اصلی خود را دوباره بدست می‌آورند و سال به سال امت مسلمه و رمضان‌های ما رونق حاصل می‌کنند. ای خواهران و برادران! آیا آرزوی دیدار رمضان‌های سابق را دارید؟ پس برای رسیدن به تقوی و سعادت دنیا و آخرت برای تغییر نظام فاسد فعلی فعالیت کنید. طوری‌که الله سبحانه وتعالی به ما دستور داده:

﴿إِنَّ اللّهَ لاَ يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ﴾

[رعد: ۱۱]

ترجمه: همانا الله(سبحانه‌و‌تعالی) حالت قومی را تغییر نمی‌دهد، تا آنان آن‌چه را در خود ایشان است، تغییر ندهند.

نویسنده: زهرا ملک

برای دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر

ادامه مطلب...

حاکمان رژیم در اردن به طور بی‌شرمانه روی تطبیق برنامۀ استعماری صندوق بین‌المللی پول پافشاری می‌نمایند Featured

  • نشر شده در اردن

(ترجمه)

 مردم اردن منتظر رهایی یافتن از واقعیت تلخی استند که در اثر عدم موجودیت احکام الله سبحانه وتعالی در حکومت، واقعیت زنده‌گی، امور سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به وجود آمده است. اعاشۀ موجود زنده‌گی‌شان نتیجۀ تطبیق سیاست‌های بیهوده و ناکام دولت ظالم بوده که این معضله از زمان تأسیس نهاد اردنی و رژیم آن توسط انگلیس، که حاکم کفری وقت بود، بدین‌سو ادامه دارد. در نتیجۀ قوانین ظالمانه و ناعادلانه، که از جانب صاحبان شتاب‌زده‌ای سرمایه‌داری وضع گردید و توسط نظام مخرب و خونین آن مورد تطبیق قرار گرفت که هیچ ارتباطی با امت، اصول دینی و فرهنگی‌اش ندارد، مردم را در روی زمین به مصائب گوناگون مبتلا کردند.

این قوانین و راهکار‌ها، عزت مردم را ازبین برده و رقم بیکاری، فقر و جنایات را افزایش داد. با وضع قوانین ظالمانۀ مالیات، نرخ‌ها را افزایش بخشیده و اخاذی‌ها را تحمیل کردند. این قوانین و راهکارها، دروازۀ غارت پول‌های عامه را برای دزدان باز کرد و باعث تلف شدن و ضیاع ثروت گردید. این قوانین و راهکار‌ها، این کشور را به قرضه‌های عظیم فرو برده و به فساد آلوده ساخت که تمام بخش‌های دولت و حکومت را در برگرفته است. همین وضعیت، رژیم و مردم فاسد را بالای مردم اردن مسلط ساخت تا سرنوشت، قدرت و نفت‌شان را در اختیار بگیرند.

در حال حاضر، زمانی‌که اعتراضات گسترده در برابر این واقعیت شرم‌آور صورت می‌گیرد، حکام رژیم به این توده‌ها، که برنامۀ حکومت را رد می‌کنند، توجهی ندارد و به طور بی‌شرمانه بر تطبیق برنامۀ مخرب و حسود استعماری-که از طرف امریکا در دو قدم آتی تنظیم گردیده- پافشاری می‌کند. در قدم اول، بخش سیاسی که امریکا در عملی ساختن آن بالای رفقاء و سیاسیون تحت نفوذ‌ش وابسته است، در قدم دوم؛ بخش اقتصادی آنست که توسط صندوق بین‌المللی(IMF) به پیش برده می‌شود. صندوق بین‌المللی پول سلاح استعماری اقتصادی امریکا بوده که از آن در تسلیمی صددرصدی مردم اردن به خواست امریکا در برنامه‌های سیاسی، فکری و مسایل امنیتی در سطح داخلی استفاده می‌شود. هم‌چنان، امریکا تلاش می‌ورزد تا در برابر برنامه‌‌هایی‌که به حمایۀ دولت یهود در سطح منطقه دارد، مردم اردن را به آن تسلیم کند تا در سطح بین‌المللی نیز در جنگ علیه اسلام خاموش بمانند.

این پافشاری با بیانیۀ حانی الملکی، حاکم رژیم اردن مورد تأیید قرار گرفت، وی گفت: «این موضوع به صندوق بین‌المللی پول ربط دارد و من نمی‌توانم  قانون مالیۀ در آمد را برگردانم.» اما او از این بی‌خبر است که مسلمانان در اردن این حقیقت را درک کرده اند که امریکا در دین، مقررات و آرامش‌شان دخالت کرده، از IMF و بانک جهانی بخاطر تحمیل خواسته‌ها و هژمونی‌اش بالای دولت‌ها و افراد استفاده می‌کند.

ای مردم! نظام اقتصادی سرمایه‌داری، نظام فاسدی است که تنها بحران و مشکلات مالی را به وجود می آورد و طبق مقتضای فطرت‌اش، مردم را در اضطراب قرار داده و خون‌تان را می‌مکد. بصورت طبیعی به تعداد افراد غریب اضافه کرده، طبقۀ غریب را وسعت بخشیده و مردم را بخاطر منفعت طبقۀ حاکم و سرمایه‌داران، استثمار می‌کند. بناءً با راه‌حل‌های که نظام سرمایه‌داری به پیش گرفته و بالای ما عملی می‌کند، هیچ راهی گریزی از این واقعیت تلخ برای ما در اردن وجود ندارد؛ چرا که طرزالعمل‌های آن ما را بیش از این به لجنزار نابودی، هرج و مرج و وابسته‌گی فرو برده و قدرت‌های اشغالگر را به رهبری امریکا فرصت می‌دهد تا سلطۀ شان را بالای کشور و مردم محکم نمایند.

ای مردم اردن! راه‌حل اساسی که شما را از این واقعیت‌های دردناک و تحقیرآمیز نجات می‌دهد، در اسلام نهفته است. نظام اسلام و قوانین‌اش تمامی جنبه‌های زنده‌گی را به بهترین شکل تنظیم کرده و به مشکلات اقتصادی، بهترین طرزالعمل را می‌دهد. الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿وَنَزَّلْنَا عَلَيْكَ الْكِتَابَ تِبْيَانًا لِّكُلِّ شَيْءٍ وَهُدًى وَرَحْمَةً وَبُشْرَىٰ لِلْمُسْلِمِينَ﴾

[نحل: ۸۹]

ترجمه: و ما این کتاب آسمانی را به تو نازل کردیم که بیانگر همه چیز(امور دین مورد نیاز مردم) و وسیلۀ هدایت و مایۀ رحمت و مژده‌رسان مسلمانان(به نعمت جاویدان یزادان) است.

ما در حزب التحریر دهه ‌ها‌ست که با امت یکجا در دفاع و کار مشترک دخیل بوده تا بتوانیم با تطبیق قوانین و نظام اسلام، راه زنده‌گی اسلامی را به پیش گیریم؛ راهی‌که در آن هم ما و هم بشریت از این پریشانی روز افزون نجات می‌یابیم. ما در حزب التحریر کاملاً آمادۀ پیشبرد این مکلفیت هستیم و به خواست الله سبحانه وتعالی نه از آن دست بردار شده ایم و نه هم دست بردارخواهیم شد، تا این نظام اسلام را برای سیاسیون، اقتصاد دانان، مفکرین، آن‌هایی‌که علاقمند امور عامه اند و اهل رأی و نفوذ، نشان دهیم و راه‌حل‌های موفقانۀ تولیدی اقتصادی، سیاسی و طرزالعمل‌های خود را که بخاطر رهایی امت از این واقعیت وحشتناک آنان را به پذیرفتن و دفاع  از آن فرا می‌خوانیم، برای شان شرح دهیم. حزب التحریر بطور اخص کاملاً بر این اصل قناعت دارد که هیچ راه نجات جز پذیرفتن اسلام منحیث نظام حکم و نظام زنده‌گی، وجود ندارد. نفی کردن بحران‌ها و مشکلات سیاسی و اقتصادی هیچ کمکی نخواهد کرد و راه‌حل‌های مؤقتی پیوند زدن یکی با دیگر، بزدوی ناپدید خواهد شد. با چنگ زدن به نظام سرمایه‌داری منحیث نظام اقتصادی کشور، خشونت به سرعت گسترش یافته و در تحت فشار فساد، تسلیمی و وابسته‌گی تمامی امور بدتر خواهد شد.

﴿ولَوْ أَنَّ أَهْلَالْقُرَىٰآمَنُوا وَاتَّقَوْا لَفَتَحْنَا عَلَيْهِم بَرَكَاتٍ مِّنَ السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ وَلَٰكِن كَذَّبُوا فَأَخَذْنَاهُم بِمَا كَانُوا يَكْسِبُونَ

[اعراف: ۹۶]

ترجمه: اگر مردمان این شهرها و آبادی‌ها(به الله سبحانه وتعالی و انبیاء علیهم السلام) ایمان می‌آوردند و(از کفر و معاصی) پرهیز می‌کردند، برکات آسمان و زمین را به روی آنان می‌گشودیم، ولی آنان به تکذیب(پیامبران و انکار حقایق) پرداختند و ماهم ایشان را به کیفر اعمال‌شان گرفتار و مجازات نمودیم(و عبرت جهانیان ساختیم).

دفتر مطبوعاتی حزب التحریر-ولایۀ اردن

ادامه مطلب...
Subscribe to this RSS feed

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه