یکشنبه, ۰۴ شوال ۱۴۴۲هـ| ۲۰۲۱/۰۵/۱۶م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

تهنیت و مبارکی به مناسبت عید سعید فطر

  • نشر شده در سودان

(ترجمه)

حزب‌التحریر-ولایه سودان خرسند است که عید سعید فطر را برای کافۀ امت اسلامی تبریک می‌گوید و از الله سبحانه و‌تعالی می‌خواهیم تا روزه، قیام و تمام اعمال خیر همۀ ما را به درگاهش قبول فرماید و در عید پیش‌رو امت را تحت چتر پرچم کلمه "لا اله الا الله محمد رسول الله" و سایۀ دولت خلافت راشدۀ ثانی بر منهج پیامبر صلی الله علیه و‌سلم وحدت بخشد!

ای مردم محبوب سودان! الله متعال عید را منبع خوشی  و خرسندی در قلب مؤمنین، نماد خانواده مستحکم و وسیله‌ای که توسط آن خیر و برکت در میان تمام امت پخش می‌گردد، ساخته است. در حالی‌که حکام ما با در آغوش گرفتن کفار استعمار‌گر، عید را تبدیل به غم و حزن در قلوب ما کرده است. آن‌ها سرزمین سودان را که الله سبحانه و‌تعالی از آسمان و زمین نعمات فراوان را در آن بخشیده با پالیسی مهلک، زنده‌گی مردم را به جهنم غیر قابل‌تحمل و این کشور را بستر غم و اندوه و پریشانی ساخته است. برعلاوۀ افزایش بیش از حد قیمت‌ها نسبت به هر زمان دیگر، کم بود گاز، پیدا نمودن وسایل حمل و نقل و مشکل و صف آرائی مردم برای غذا بیش از حد گردیده است. هم‌چنان با افزایش قیمت‌ها و تورم پولی دالر، پوند سودانی کاملاً بی‌ارزش شده و این فقر وارداتی تقریباً جان میلیون‌ها تن را گرفته و دولت تنها به فکر خوش ساختن کافران است؛ حتی اگر به قیمت جان و دین مسلمانان تمام گردد.

با این وضع، حکومت انتقالی‌سودان بدون شرم و حیا با توافق نامه فاسد "سیداو" موافقت می‌کند تا قوانین مرتبط به روابط میان زن و مرد در نظام ناب اجتماعی اسلام را از بین ببرد. این در حالی‌ست که اسلام عزیز صد سال قبل از صحنه تطبیق دور شد و اقتصاد دنیا توسط غاصبین خون‌خوار سرمایه‌دار از طریق صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی کنترول گردید، اما باید بدانید که هیچ قدرت مافوق قدرت الله سبحانه و‌تعالی نیست.

ای مردم محبوب سودان! برای نجات از این حالت هیچ راهی به جز از رجوع به خالق کائنات، انسان، حیات، مالک هستی و با تطبیق قوانین الله مقتدر و کار کردن با فرزندان مخلص این امت نجیب برای تأسیس دولت خلافت راشده ثانی بر منهچ پیامبر صلی الله علیه و‌سلم، برای کسب رضایت الله سبحانه و‌تعالی، راهی دیگری نیست؛ تا الله سبحانه و‌تعالی دَر‌های رحمت و برکت خود را در آسمان و زمین بگشاید و بد‌بختی به سعادت، غم و اندوه به خوشی مبدل شده، عید و زنده‌گی مفهوم واقعی خود را در یابد و مسلمانان در هردو جهان پیروز و مسلط گردند.

عید مبارک! یا الله سبحانه و‌تعالی! طاعات همۀ مارا قبول درگاه رحمت خود گردان!

ابراهیم عثمان "ابوخلیل"

سخنگوی رسمی حزب‌التحریر-ولایه سودان

مترجم: عبدالله صالحی

ادامه مطلب...

پیام تبریکی امیر حزب التحریر، عالم جلیل القدر عطاء ابن خلیل ابوالرشته، برای بازدید کننده‌گان از صفحات‌اش به مناسبت حلول عید فطر سال ۱۴۴۲هـ.ق برابر با ۲۰۲۱م

  • نشر شده در سیاسی

الحمد لله والصلواة والسلام على رسول الله و على آله وصحبه ومن والاه و بعد:

به امت اسلامی؛ بهترین امتی‌که برای مردم پدیدار شده است: ‏﴿كُنتُم خَيرَ أُمَّةٍ أُخرِجَت لِلنَّاسِ﴾؛ ‏شما (ای پیروان محمّدصلی الله علیه وسلم) بهترین امّتی هستید که به سود انسان‌ها آفریده شده‌اید. به حاملین مخلص و با تقوای امت -و کسی را بر الله نمی‌ستاییم- و باز دیدکنندگان صفحات بنده...!

فرا رسیدن عید سعید فطر را بر شما تبریک عرض می‌دارم و از الله سبحانه وتعالی مسئلت دارم تا روزه، قیام و سایر اعمال صالحه را از همه ما بپذیرد و ما را از جمله آزاد شده‌گانش از آتش در این ماه پر فضیلت قرار دهد...!

ترمذی در سنن‌اش از ابوهریره رضی الله عنه در رابطه به شب‌های رمضان روایت نموده است که گفت: رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم فرمود: «و برای الله (سبحانه وتعالی) هر شب آزاد شده‌گانی از آتش جهنم می‌باشند.» این حدیث را حاکم در مستدرک‌اش نیز روایت نموده است.

هم‌چنان از الله سبحانه وتعالی می‌خواهم که این عید را سر آغاز خیر و برکت برای مسلمانان بعد از خاتمه یافتن حکومت‌های جبری، که صد سال می‌شود در آن زندگی می‌کنیم، قرار دهد و عید آینده در حالی بیاید که در زیر سایه پرچم خلافت راشده یعنی پرچم لا اله الا الله محمد رسول الله قرار داشته باشیم و این کار بر الله سبحانه وتعالی دشوار نیست. احمد در مسندش از حذیفه بن یمان روایت می‌کند که گفت: رسول ﷺ  فرمود: «...ثُمَّ تَكُونُ مُلْكًا جَبْرِيَّةً فَتَكُونُ مَا شَاءَ اللَّهُ أَنْ تَكُونَ ثُمَّ يَرْفَعُهَا إِذَا شَاءَ أَنْ يَرْفَعَهَا ثُمَّ تَكُونُ خِلَافَةً عَلَى مِنْهَاجِ النُّبُوَّةِ» ثُمَّ سَكَتَ»؛ ...سپس حکومت‌های جبری می‌باشند و تا زمانی‌که الله سبحانه وتعالی بخواهد ادامه خواهند داشت و هرگاه بخواهد آن‌ها را بر می‌دارد و به دنبال آن خلافت بر منهج نبوت می‌باشد؛ سپس سکوت کرد. این حدیث را طیالسی نیز در مسندش روایت نموده است.

و در خاتمه بر شما سلام می‌فرستم و برای‌تان دعای خیر می‌کنم! الله سبحانه وتعالی طاعات‌تان را قبول نماید!

والسلام عليكم ورحمة الله وبركاته!

برادرتان عطاء ابن خلیل ابوالرشته

ادامه مطلب...

اعلان نتیجۀ رؤیت هلالِ ماه شوال 1442هـ.ق و مبارک‌باد به مناسبت عید سعید فطر!

الله أكبر الله أكبر الله أكبر، لا إله إلا الله، الله أكبر الله أكبر ولله الحمد!

(ترجمه)

بسم الله الرحمن الرحيم!

ثنا و ستایش پروردگاری را سزاست که رب عالمیان، رب آفتاب و مهتاب، رب ماه‌های(هلال) جدید و اندازه‌گیری زمان و رب عرش عظیم است! هم‌چنین ‏درود و سلام به بر نبی که دولت [خلافت اسلامی]‌ را تأسیس نمود و امت را به نهضت آورد، سید و سرور ما محمد صلى الله عليه وسلم و آل و اصحابش...!

بخاری در صحیح خود از طریق محمد بن زیاد چنین روایت می‌نماید که وی از ابوهریره رضی الله عنه شنیده است که رسول الله صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم، یا ابوالقاسم صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم چنین فرمود:

«صُومُوا لِرُؤْيَتِهِ، وَأَفْطِرُوا لِرُؤْيَتِهِ، فَإِنْ غُبِيَ عَلَيْكُمْ فَعُدُّوا ثَلَاثِينَ»

ترجمه: با رؤیت ماه(رمضان) روزه بگیرید و با رؤیت ماه(شوال) افطار نمایید؛ اما اگر به دلیل موجودیت ابر رؤیت ماه ظاهر نشد؛ باید سی(30) روز کامل را روزه بگیرید.

پس از جستوجوی فراوان در مورد رؤیت مهتاب جدید ماه شوال در این شب چهارشنبه مبارک، بر اساس التزامات شریعت، رؤیت ماه جدید تثبیت نشد و به همین‌ملحوظ فردا، چهارشنبه روز اختتامیه و آخرین روز ماه مبارک رمضان، ان‌شاءالله خواهد بود. بنابر این، روز پنجشنبه اولین روز ماه شوال و اولین روز عید سعید فطر خواهد بود.

به مناسب عید سعید فطر مبارک، حزب التحریر صمیمانه‌ترین تبریکات و تهنیات‌اش را به تمامی امت مسلمان عرض می‌نماید. هم‌چنین از الله سبحانه وتعالی استدعا می‌نماید که در سال آینده، دولت‌اش، که قبلاً تأسیس شده بود، دوباره برگرداند و الله سبحانه وتعالی دینش را اظهار و حاکمیت بخشد و تا بیرق‌اش انتشار نماید. هم‌چنین، من صمیمانه‌ترین تهنیات و تبریکات را به اسم خودم و من‌حیث رییس دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر و همه‌ی برادران و خواهرانی‌که متحد و در دوایر مختلف(دفتر مطبوعاتی) فعالیت می‌نمایند، به مناسبت این عید به حضور امیر حزب التحریر، دانشمند و فقیه برجسته، شیخ عطاء ابن خلیل ابوالرشته، تقدیم می‌نمایم! از الله سبحانه وتعالی استدعاء می‌نمایم که به امیر حزب التحریر در خصوص پیشبرد رهبری این دعوت، هم‌چنین بر تحقق بشارت رسول الله صلی الله علیه وسلم توسط تأسیس مجدد خلافت راشده ثانی بر منهج نبوت توفیق و یاری نصیب بگرداند.

رمضان امسال عاری از لطف مصائب و بدبختی نبود که تااکنون امت اسلامی را مورد آزار قرار می‌دهد. این رنج و مصائب گاهی از طریق تهاجم و تجاوز مستقیم بر امت اعمال شد؛ طوری‌که در مسجد الأقصى مبارک، یمن، سوریه، بنگله‌دیش، پاکستان، افغانستان، سودان، نیجر، قرقیزستان، روسیه، سومالیا و سایر سرزمین‌ها... رخ داد و یا این مصائب به علت غفلت/جهل و فساد حکمرانان، طوری‌که در عراق، مصر، هند و سایر کشورها رخ داد، [بر امت اعمال شد]. ... و در این ماه خیر، نزدیک به 200 میلیون انسان در سرزمین‌های اسلامی از سوء تغذیه و نیم جمعیت یمن و سوریه از گرسنگی رنج می‌برند و منظره فقر و گرسنگی در سایر سرزمین‌های اسلامی قابل مشاهده است. حتی عبادات نیز از فساد و جهل این حکمرانان در امان نماند. حکام با استفاده نادرست از بیماری همه‌گیر جدید، مسلمانان را از مساجد محروم کرده و تصویر نماز جماعت را تحریف کردند.

ای مسلمانان، ای بهترین امتی‌که برای خیر مردم آفریده شده‌اید!

این چگونه وضعیت سرزمینی است، که دهلیز حمل و نقل کشتی‌ها بین اقیانوس آرام و هند است و ملوانان آن استادان مدیترانه، دریای سرخ و دریای سیاه بودند؟! این چگونه وضعیت سرزمینی است که مسیرهای تجارت جهانی از طریق زمین، دریا و هوا از آن عبور می‌کند و راهروهای آن ستون فقرات حمل و نقل کشتی‌های نظامی است؟! این چگونه وضعیت سرزمینی است که مردم‌اش در زمینی با بزرگ‌ترین ثروت جهان قدم می‌زنند و نیرو انسانی‌شان هرگز از رشد باز نمی‌ماند و در حال افزایش است؟! این چگونه وضعیت سرزمینی است که قادر به محاصره هند، چین و روسیه بوده و قادر به اخراج آمریکا از هژمونی بین‌المللی و قادر به پایان بخشیدن نفوذ اروپا در قاره آفریقاست؟!  

اما پاسخ امر فوق این است: "هنگامی‌که امت خرقه خلافت را از خود برداشت، الله سبحانه وتعالی آن را با خرقه/ردا ذلت و بی‌آبرویی/تحقیر پیچید."  خلیفه عمر بن الخطاب رضی‌الله‌عنه فرمورد:

«نحن قوم أعزنا الله بالإسلام فمهما ابتغينا العزة بغيره أذلنا الله»

ترجمه: همانا، قومی هستیم که الله(سبحانه‌و‌تعالی) ما را با اسلام عزت بخشید، اگر ما عزت را در غیر آنچه الله(سبحانه‌و‌تعالی) به داده بود بجوییم، سپس الله(سبحانه‌و‌تعالی) را ذلیل خواهد کرد.

فلهذا، هیبت اسلام و مسلمانان بدون بازگشت هیبت خلافت میان مردم و سرزمین‌ها، در جهان بر نخواهد گشت.

ای مسلمانان... ای صاحبان رای/فکر و رسانه‌ها!

افکار عامه در میان امت [تنها] برای خلافت است، مگر به شخصی نیاز دارد تا به تفصیل این مشروع/پروژه را تشریح نماید و غرب ازین امر آگاه است. بنابراین، غرب سعی می‌کند از طریق جزئیاتی‌که از اسلام نیست، به شما نفوذ کند تا افکار مسلمانان را در خصوص خلافت مغشوش نماید، به‌طوری‌که [به شما بفهماند] سیادت/حاکمیت منحصر به شریعت الله(سبحانه‌و‌تعالی) نیست و تا  امت قیام نکنند. بناءً وقت آن است که شما به عنوان متفکران از شر شک و تردید در مورد پاسخ‌گو نبودن شریعت برای این عصر خلاص شوید، زیرا این رای/فکر یکی از درب‌های کفر است، والعياذ بالله. ‏شریعت برای تمام مردم عصر کنونی و برای کسانی‌که ازین پس تا فرا رسیدن روز قیامت به‌دنیا خواهند آمد، نازل و وضع شده است. ‏در مورد چگونگی این امر، حزب التحریر از قرآن، سنت، اجماع اصحاب و میراث راسخ(اثبات شده‌ی) اسلامی دلیل جمع‌آوری کرده است. آنچه شما را قادر می‌سازد اینست تا توانایی اسلام را برای قدرت گرفتن و رهبری جهان مدرن درک کنید. ‏این امر در کتاب‌های حزب از حکومت‌داری گرفته تا اقتصاد، اجتماع، فرهنگ/ثقافت، قضاء، فکر، سیاست و سایر کتاب‌هایش مربوط به آنچه امت نیاز دارد تا دولت‌شان را تأسیس نماید، به تفصیل بیان شده است. این ثقافتی است که در آن برتری شریعت حاصل می‌شود، زیرا سیادت تنها از آن اسلام است و هیچ مفکوره و قوانین کفر با آن قابل خلط نیست.

ای مسلمانان... ای صاحبات قدرت و محافظت!

آیا خون در رگ‌های‌تان به جوش نمی‌آید؛ هنگامی‌که شما حکمرانان بی‌شرم را می‌بینید که مانند شتر مرغان همراه بادار‌های‌شان در کنفرانس‌های غربی قدم می‌زنند؛ ولی مانند فرعون‌ها در عقب مردم در سرزمین‌های اسلامی قدم می‌زنند؟! آیا بدعت فرانسه در برابر پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم و گستاخی آمریکا نسبت به دین‌تان، شما را تحریک نکرد، به‌قدری هم شجاعت ابوبکر الصدیق شما را تحریک و برنینگیخت؟! آیا قلوب‌تان از شهادت قربانیان تجاوز جنسی زنان پاک و حرائر سرزمین شام که ندای وا معتصماه می‌زنند، درد نمی‌گیرد؟! برحذر، از حذر مکر الله سبحانه‌و‌تعالی، زیرا الله سبحانه‌و‌تعالی شما را توسط وهن(حب/دوستی دنیا) مورد فتنه(آزمایش) قرار داده است. فلهذا، با نصرت بخشیدن مشروع/پروژه حزب التحریر به قدم برداشتن عجله کنید تا خلافت راشده ثانی بر منهج نبوت را قبل آن‌که عمر شما را غافل کند و در نهایت الله سبحانه‌و‌تعالی شما را با کسانی‌که بهتر از شما هستند جایگزین کند، تأسیس نمایید. الله می‌فرماید:

﴿...وَإِن تَتَوَلَّوْا يَسْتَبْدِلْ قَوْماً غَيْرَكُمْ ثُمَّ لا يَكُونُوا أَمْثَالَكُمْ﴾ [محمد: 38]

ترجمه: اگر شما (از فرمان الله سرپیچی کنید و) روی برتابید، مردمان دیگری را جایگزین شما می‌گرداند (و این مأموریّت را به گروه دیگری می‌سپارد) که هرگز همسان شما نخواهند بود.

الله أكبر الله أكبر الله أكبر لا إله إلا الله، الله أكبر الله أكبر ولله الحمد

عیدتان مبارک

والسلام علیکم ورحمة الله وبرکاته!

فلهذا، شب چهارشنبه، ختم ماه مبارک رمضان سال هجری 1442هـ.ق مصادف با 12 می 2021م است.

انجینر/مهندس صلاح الدین عضاضه

رییس دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر

مترجم: داکتر زکریا

ادامه مطلب...

احسان و تغییر

تغییر یکی از بیشترین مفاهیمی است که از نخستین روز آفرینش تا به اکنون، مرتبط به زندگی انسان می­باشد، تغییر اصطلاحی است که در محاورات، مناقشات و جلسات مردمی مخصوصاً بعد از خیزش انقلابات در سرزمین­های اسلامی بیشترین کاربرد را داشته است، تا آنجا که مفهوم تغییر؛ به قانون اساسی زندگی مبدل شده و ضامن نوامیس آن گشته است.

تغییر مفهوم اصیل و اساسی است که از قرآن کریم و سنت گهربار رسول الله صلی الله علیه وسلم سرچشمه می­گیرد، که می­توان سنت را نمونه­های تطبیقی برای مفهوم تغییر بنیادین برای انسان، افکار و امت­ها بحساب آورد.

اما، تغییر با احسان چه ارتباطی دارد؟

تغییر در زندگی یک فرد مسلمان، امر ملازم نفسیوی و فکری می­باشد. واقعیت بندۀ مؤمن در ارتکاب اشتباهات و گناهان چنین است که به تعقیب آن، توبه و استغفار می­کند و موقف خود را تغییر داده و متوجه مسیر خود می­باشد و به دنبال آن متوجه نفس خود بوده و در آن تغییر می­آورد. سپس برای تغییر اهل و خویشاوندان خود دست به کار می­شود و بطور اتوماتیک این عملکرد نفسیوی و رفتاری وی برای ایجاد تغییر در مفاهیم و رفتار مردم وارد جامعه می­شود و در داخل دولت و قوانین آن نیز رسوخ می­کند تا در نتیجه یک تحول مثمر و منحصر را در قوانین، افکار، عادات و در کل در تمام عرصه­های زندگی مردم پدید آورد.

تغییر صحیح و درستی‌که امت ما بتواند توسط آن به نهضت و قیام دست پیدا کند، مرتبط به ارادۀ جمعی، رهبریت خِبره و سیادت شرع برای توجیه خط­وسیر تغییر می­باشد تا دچار انحراف و شکست نشود و این تنها عامل شکست انقلابات راه‌اندازی شده در سرزمین­های اسلامی می­باشد، علی رغم خودگذرانی­های دسته­جمعی در سطوح مختلف و موجودیت اراده امت، اما زمانی­که اراده امت از قیادت­ها و رهبری­های شکست خورده و وابسته؛ رخت بربست و زمانی­که طریقه تغییر از طریقۀ تعیین شده شرعی­اش بدور شد و میزان شرعی آن نیز مد نظر گرفته نشد؛ این انقلابات با وجود تحولات پدید آمده در افراد و مجتمعات افول و سقوط کرد.

این را باید دانست که هرگاه تلاش­ها بخرج داده شود، قربانی­ها تقدیم شود و انرژی­ها استهلاک شود، ولی بدون اتقان و بدون عمل به طریقۀ مطلوبی باشد که الله سبحانه وتعالی کیفیت آن را در شریعت بیان کرده است؛ درین صورت همۀ تلاش‌ها و قربانی­ها در راه تغییر به ناکامی و نابودی می­انجامد.

آیا می­توانیم بندۀ مؤمنی را که خواستار دست کشیدن از معصیت است و می­خواهد به سوی الله سبحانه وتعالی توبه کند و در خود تغییر ایجاد کند، به سوی غیر کتاب الله و سنت رسول الله راهنمایی کنیم؟ آیا ممکن است برای توبه از گناه­ خود مرتکب گناهی بزرگ‌تر شود و در میان ضلالت و گمراهی استقامت را جویا شود؟!

آوردن تغییر در میان امت اسلامی نیز همین­گونه است. آیا امت اسلامی توسط دیموکراسی، لیبرالیزم و یا هم سکولاریزم می‌تواند تغییر بیاورد و نهضت برپا کند و قامتش را مجدد راست کند، در حالی­که رستگاری، خیر و صلاح امت اسلامی وابسته به اسلام است؟!

مفهوم احسان به شکل ساده و بسیط عبارت از؛ حفظ طاعت و عمل کردن به دستور شرعیت مطابق به طریقه شرعی آن بدون هیچ کدام زیادت و نقصانی است. هر زمانی­که در نزد فرد؛ احسان روح و جان بگیرد، تغییر پدیدار می­گردد، اراده امت قوی و ثابت گشته و می­تواند برای خود قیادتی را برگزیند که سرنوشت آن را به دست گرفته و متکی به شرعیت بوده و خواست آن در راه تغییر نیز بر اساس اسلام باشد.

در صحیح مسلم از شداد بن اوس روایت شده که گفت: دو چیز را از رسول الله صلی الله علیه وسلم حفظ نمودم که فرمود:

«إِنَّ اللَّهَ كَتَبَ الإِحْسَانَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ، فَإِذَا قَتَلْتُمْ فَأَحْسِنُوا الْقِتْلَةَ، وَإِذَا ذَبَحْتُمْ فَأَحْسِنُوا الذَّبْحَ، وَلْيُحِدَّ أَحَدُكُمْ شَفْرَتَهُ، فَلْيُرِحْ ذَبِيحَتَهُ»

ترجمه: الله احسان را در هر چیز فرض گشتانده است، پس زمانی­که مبارزه و جهاد می­کنید، در آن احسان کنید و هنگام ذبح و قربانی نیز احسان کنید و باید هرکدام تان کاردش را تیز نموده و قربانی خود را راحت کند.

آیا معقول خواهد بود که احسان را در ذبح همانگونه که الله سبحانه وتعالی و رسولش دستور داده مراعات کنیم؛ ولی در نهضت امت خود، تغییر و تنظیم ارتباطات و در قوانین و مصالح خود چنانکه الله و رسولش دستور داده احسان نکنیم؟!

اسلام در انجام هر عمل ما را دستور می­دهد تا طریقه شرعی را مد نظر بگیریم و می­خواهد احسان را در تطبیق آن مراعات کنیم تا به موفقیت منجر شود، در اسلام تنها ذات عمل اراده نیست، بلکه مراعات کردن احسان و ادای آن به شکل صحیح و محکم لازمی و حتمی­ست و این اعمال و کارها بعضی­ها مربوط به فرد می­شود، بعضی­ها به جماعت و بعضی هم مربوط به دولت.

آیا در صورتی­که امت در راه حصول مقاصد خود برای تغییر و در طریقۀ تغییر بسوی نهضت احسان را مراعات کند، انقلاب و خیزش آن سقوط خواهد کرد؟ آیا ممکن است، دولتی‌که در تطبیق اسلام بالای رعیت خود، احسان کند و به واسطه آن به بلندترین مقام مجد و عظمت برسد، سقوط کند؟ الله سبحانه وتعالی می­فرماید:

﴿لِلَّذِينَ أَحْسَنُوا الْحُسْنَى وَزِيَادَةٌ﴾ [يونس: 26]

ترجمه: کسانی­که کارهای نیکو می­کنند، منزلت نیکو (یعنی بهشت) از آن ایشان است و افزون (بر آن هم که مغفرت ورضوان است) دارند.

پس کسانی­که در راه گرامی­داشت و اعلاء دین شان در عمل احسان را مراعات می­کنند، الله با آنان احسان و نیکی کرده و برای شان افزونی­ست.

پروردگارا! ما را از جملۀ محسنین و نیکوکاران قرار بده، پاداش محسنین را برای ما بنویس! ما را به پاداش محسنین پاداش بده و ما را از جمله بندگان صالح خود بگردان!

نویسنده: نسرین بوظافری

برای رادیوی دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر

مترجم: محمد مزمل

#رمضان_والإحسان

#Ramadan_And_Ihsan

#Ramazan_ve_İhsan

ادامه مطلب...

پیام تبریکی دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر - ولایه افغانستان به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر

  • نشر شده در سیاسی

دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر - ولایه افغانستان فرا رسیدن عید سعید فطر را به کافه‌ی مسلمانان جهان تبریک و تهنیت عرض می‌دارد. امید داریم تا الله سبحانه وتعالی قیام، صیام، صدقات و اعمال نیک تان را مورد قبول درگاه خویش قرار داده رحمت و مغفرت خویش را در ماه مبارک رمضان شامل حال این امت رنج‌دیده گرداند.

امسال صد سال است که امت در نبود سپر و حاکمیت اسلام بدون عید و خوشی واقعی به سر می‌برد. در این صد سال، اسلام منحیث یک نظام کامل از زندگی اجتماعی و سیاسی امت به کلی دور گردیده است، و به‌جای آن دموکراسی، جمهوریت همراه با ارزش‌های دولت-ملت بالای مسلمانان تطبیق می‌گردد. احکام و ارزش‌های اسلام تنها در مساجد، عبادات فردی و حوزه‌ی خصوصی محدود گردیده است. در حالی‌که رسالت انبیاء به خصوص رهبر و پیامبر ما رسول الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم این بود تا دین حقّ اظهار، غالب و حاکم گردد. چنانچه الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

هُوَ الَّذِي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَىٰ وَدِينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ وَلَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ

[صف:٩]

الله متعال پیامبر خود را همراه با هدایت (آسمانی) و دین حق (اسلام) فرستاد تا این‌که آن را بر تمام ادیان چیره گرداند؛ هرچند مشرکان دوست نداشته باشند!

از این‌رو مکلفیت اظهار دین و حاکمیت اسلام بالای تمام امت فرض می‌باشد تا دین الله را به کرسی تطبیق و تنفیذ بنشانند. به عبارت دیگر، اسلام را در همه امور زندگی امت تطبیق و منحیث یک برنامه‌ی نجات‌بخش و جهان‌شمول به سایر ملل جهان توسط دعوت و جهاد حمل نمایند. این تکلیف مهم را اصحاب کرام، تابعین، تبع‌تابعین و مسلمانان نسل اندر نسل و در طول تاریخ تا سال 1924م حمل کردند. اما متأسفانه بعد از سقوط دولت خلافت، حاکمیت دین حق از بین رفت و این تکلیف به باد فراموشی سپرده شد. این در حالی است که اظهار دین و حاکمیت اسلام در میان متقدمین و متأخرین امت یک مسأله‌ی غیرقابل انکار و از اصول دین به‌شمار می‌رود که اکنون معطل قرار گرفته است.

بدتر از همه این‌که گروه‌های منحرف با تعبیرهای سازش‌محور در میان امت بوجود آمده تا حاکمیت دین حق را بی‌باکانه و بی‌شرمانه زیر سوال ببرند و اسلام را محدود به مسایل اخلاقی و اعمال فردی سازند. این گروه از افراد حاکمیت دین الله و تطبیق همه‌جانبه‌ی اسلام را منحیث دیدگاه «افراطی و رادیکال» برای مردم به معرفی گرفته‌اند. این‌ها در واقع یک‌جا با لشکر کفر از غرب تا شرق در مقابل اعاده‌ی دوباره‌ی حاکمیت اسلام در صف واحد کمر دشمنی را بسته و علیه غالب شدن دین حق، توطئه و دسیسه به راه انداخته‌اند. در حالی که وعده الله سبحانه وتعالی است که توطئه‌ها، دسیسه‌ها و پلان‌های شوم این گروه از انسان‌ها را به خاک سیاه نشانده و حاکمیت اسلام را دوباره منحیث نعمت برای مسلمانان و فراتر از آن برای بشریت اعطاء خواهد کرد.

يُرِيدُونَ لِيُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ

[صف:٨]

می‌خواهند نور (دین) الله را با دهان‌هایشان خاموش سازند، در حالی که الله متعال نور (دین) خود را کامل می‌گرداند، هرچند که کافران دوست نداشته باشند!

در واقع عید واقعی زمانی در میان امت منحیث یک ارزش، زنده می‌گردد که دولت اسلامی تأسیس گردد و اسلام حاکم و غالب بر همه جهان باشد. این‌جاست که امت اسلامی خوشی و سعادت حقیقی را در ایام عید و در پرتوی حاکمیت دین حق تجربه خواهند کرد. جا دارد که برای تحقق این سعادت دست به دست هم داده و از دعوت به سوی خلافت و حاکمیت اسلام در هر سطحی که هستیم و هر چه که در توان داریم، دریغ نورزیم.

وَأُخْرَىٰ تُحِبُّونَهَا ۖ نَصْرٌ مِّنَ اللَّهِ وَفَتْحٌ قَرِيبٌ ۗ وَبَشِّرِ الْمُؤْمِنِينَ

[صف:١٣]

و نعمت‌های دیگری که آن را دوست دارید [و به شما عطاء می‌کند] همراه با پیروزی بزرگ از جانب الله متعال نزدیک است، و مژده بده برای مؤمنان!

 

دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر - ولایه افغانستان

ادامه مطلب...

دیدار نماینده‌گان نظامی امنیتی سودان از دولت یهود

  • نشر شده در سودان

(ترجمه)

خبرها حاکی از آن است که هیأتی نظامی و امنیتی شامل دگر جنرال/سپهسالار جمال‌الدین عبدالمجید، سرپرست استخبارات/اطلاعات عامه و یاسر محمد عثمان، رئیس سازمان استخبارات/اطلاعات، و بنابر اظهار برخی منابع که نصرالدین عبدالباری، وزیر عدلیه/دادگستری نیز جزء این هیأت اعزامی است، به روز جمعه یا شنبه که مصادف با اصطلاحاً جشن روز ملی دولت یهود می‌باشد، به دولت یهود غاصب سرزمین اسراء و معراج خواهند رسید. این در نوع خودش نخستین سفر رسمی است و اینان در حالی تبریکات و تهنیات خود را به دولت یهود تقدیم می‌کنند که این دولت، فلسطین و مسجد مطهر الاقصیٰ را غصب کرده‌است.

ما در حزب‌التحریر – ولایه سودان به همراه تمام مردم مسلمان و مخلص سودان از این اقدام زشت و سزاوار‌سرزنش حکومت انتقالی سودان در نزد الله سبحانه وتعالی اعلان بیزاری می‌کنیم و برائت می‌طلبیم و چند نکته را قرار ذیل تصریح می‌کنیم:

نخست: همان‌طور که در خبرنامه آمده‌بود، این دیدار به نیت تبریک گفتن به دولت یهود به‌خاطر غصب نه یک سرزمین اسلامی، بل یک سرزمین مقدس مسلمانان صورت گرفته‌است، بناءً این عمل‌شان خیانت آشکارا به الله سبحانه وتعالی، رسول‌الله صلی الله علیه وسلم و تمام مسلمانان می‌باشد. این به معنی به رسمیت شناختن صریح دولت خون‌خوار یهود از طرف دولت انتقالی سودان است و به هیچ‌وجه از ارادۀ پاک مردم مسلمان سودان نمایندگی نمی‌کند، چون آن‌ها نه‌تنها خواستار آزادی فلسطین و مسجد الاقصیٰ استند، بلکه آزادی تمام سرزمین‌های اشغال‌شدۀ مسلمانان را می‌خواهند.

دوم: جای بس شرم و ذلت است برای چنین حکومت خوار و حقیری‌که پیشنهاد ذلت‌بار به رسمیت شناسایی را طرح کرده‌است و دست گدایی را به‌خاطر کسب منفعت مالی، که سرابی بیش نیست، دراز کرده و از همه مهم‌تر باعث غضب الله سبحانه وتعالی شده‌است.

سوم: مطمئناً نخستین و آخرین نگرانی کسانی‌که تصامیم‌شان را به کافر استعمارگر و غاصب واگذار می‌کنند، راضی نگهداشتن آنان است، حتی اگر به قیمت زندگی و امنیت تمام امت تمام شود. یقیناً هیچ خیری از آن‌ها به ما نخواهد رسید. بنابر این، ما از این روابط حسنه با برادران بوزینه/میمون و خوک و پرستش‌گران طاغوت در شگفت نیستیم، همان‌طوری‌که الله سبحانه وتعالی در موردشان می‌فرماید:

﴿قُلْ هَلْ أُنَبِّئُكُم بِشَرٍّ مِّن ذَٰلِكَ مَثُوبَةً عِندَ اللَّهِ مَن لَّعَنَهُ اللَّهُ وَغَضِبَ عَلَيْهِ وَجَعَلَ مِنْهُمُ الْقِرَدَةَ وَالْخَنَازِيرَ وَعَبَدَ الطَّاغُوتَ  أُولَٰئِكَ شَرٌّ مَّكَانًا وَأَضَلُّ عَن سَوَاءِ السَّبِيلِ﴾ [مائده: ۶۰]

ترجمه: بگو: آیا شما را از کسانی‌که موقعیّت و پاداش‌شان نزد الله (سبحانه وتعالی) بدتر از این است، با خبر کنم؟ کسانی‌که الله (سبحانه وتعالی) آن‌ها را از رحمت خود دور ساخته و مورد خشم قرار داده و از آن‌ها بوزینه‌ها/میمون‌ها و خوک‌هایی قرار داده‌است، و پرستش طاغوت کرده‌اند؛ موقعیّت و محل آن‌ها بدتر است؛ و از راه راست گمراه‌تر اند.

در نتیجه، فرق نمی‌کند تا چه حد حکام احمق و فرومایۀ این عصر و زمان روابط‌شان را با دولت یهود به‌صورت عادی در می‌آورند. این مایع شرم و ننگ خواهد بود که از چنین روابط حکام شرور با دولت خون‌آشام یهود در کتاب‌های تاریخ نگاشته شود، مگر تا زمانی‌که الله سبحانه وتعالی مسلمانان را نصرت دهد که خلافت راشده بر منهج نبوت را تأسیس نمایند. طبق بشارت رسول الله صلی الله علیه وسلم، خلیفه مسلمین لشکری را رهبری خواهد کرد که بیت‌المقدس و امکان مقدس را به اسلام و دولت اسلامی ملحق می‌کند. در حدیثی‌که در مسلم از نافی، از ابن عمر و وی از رسول الله صلی الله علیه وسلم روایت کرده‌است، چنین آمده‌است:‌

«لَتُقَاتِلُنَّ الْيَهُودَ، فَلَتَقْتُلُنَّهُمْ حَتَّى يَقُولَ الْحَجَرُ: يَا مُسْلِمُ هَذَا يَهُودِيٌّ، فَتَعَالَ فَاقْتُلْه»

ترجمه: با یهود خواهید جنگید و آنان را خواهید کشت، تا جایی‌که حتی سنگ به صدا درمی‌آید که: ای مسلمان! این‌جا یک یهودی است، بیا و او را بکش.

﴿إِنَّهُمْ يَرَوْنَهُ بَعِيداً (6) وَنَرَاهُ قَرِيباً﴾ [معارج: ۶]

ترجمه:‌ زیرا آن‌ها آن روز را دور می‌بینند و ما آن را نزدیک می‌بینیم!

ابراهیم عثمان (ابو خلیل)
سخنگوی رسمی حزب‌التحریر – ولایه سودان

مترجم: دانیال نور

ادامه مطلب...

ارزش خون مؤمنان و احترام رسول الله نزد رژیمی‌که در رابطه‌اش با دولت صلیبی فرانسه لجاجت می‌کند

  • نشر شده در پاکستان

(ترجمه)

مقامات حکومتی امروز هجدهم اپریل/آوریل ۲۰۲۱م، در جریان ماه مبارک رمضان – ماهی‌که شیاطین به زنجیر کشیده شده‌اند – نیروی مرگ‌باری را بر معترضانی روانه کردند که خواستار اخراج سفیر فرانسه به‌خاطر هتک حرمت رسول الله صلی الله علیه وسلم بودند. خشم گستردۀ مردم لرزه بر تن این رژیم انداخته‌است تا جایی‌که آنان را به آرامش فرا می‌خواند و برای موقف پُرگناهش توجیهات دروغین می‌آورد؛ دقیقاً به مانند کاری‌که مشرف در جولای/ژوئیه ۲۰۰۷م در عملیات غم‌انگیز لعل مسجد انجام داد.

ای مسلمانان نیروهای پولیس و استخبارات/اطلاعات پاکستان! همین حالا در این ماه مبارک شمشیرهای‌تان را بشکنید و سلاح‌های‌تان را غلاف کنید. همان‌گونه که احترام رسول الله صلی الله علیه وسلم واجب‌الحرمت است، حفظ حرمت خون یک مؤمن نیز حتمی می‌باشد. رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند:

«قَتْلُ الْمُؤْمِنِ أَعْظَمُ عِنْدَ اللَّهِ مِنْ زَوَالِ الدُّنْيَا» (نسایی)

ترجمه: بزرگی خسارت قتل یک مؤمن در پیشگاه الله (سبحانه وتعالی) بیش‌تر از نابودی همۀ دنیا است.

اجرای دساتیر خائنین در نافرمانی‌شان از الله سبحانه وتعالی شما را از عذاب الله سبحانه وتعالی در آخرت نجات نخواهد داد. رسول الله صلی الله علیه وسلم دستور دادند:

«لَا طَاعَةَ لِمَخْلُوقٍ فِي مَعْصِيَةِ اللَّهِ عَزَّ وَجَلَّ» (احمد)

ترجمه: فرمان‌برداری از مخلوق جائز نیست، اگر در نافرمانی از الله (سبحانه وتعالی) باشد.

این رژیم برای فرانسه و دولت‌های اروپایی کافر غلامی می‌کند، به فشارهای بین‌المللی سر خم می‌کند و خود را تسلیم مفاهیم غربی همچون "آزادی بیان" کرده‌است؛ مفهومی‌که از مسلمانان می‌خواهد ناسزاگویی به مقدسات‌شان را تحمل کنند.

ای مسلمانان پاکستان! ای علما و رسانه‌های‌شان! این رژیم جنایت‌کار اوضاع را به گند کشیده‌است، چون نمی‌خواهد سفیر فرانسه را اخراج کند، همان‌طور که وعدۀ این کار را داده‌بود. این رژیم با کلمه کلمۀ هر جمله‌اش خوشنودی اربابان صلیبی خود را می‌طلبد، هرچند الله سبحانه وتعالی فرموده‌است:

﴿وَلَن تَرْضَىٰ عَنكَ الْيَهُودُ وَلَا النَّصَارَىٰ حَتَّىٰ تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ﴾ [بقره: ۱۲۰]

ترجمه: هرگز یهود و نصارا از تو راضی نخواهند شد (تا به‌طور کامل تسلیم خواسته‌های آن‌ها شوی و) از آیین آنان پیروی کنی.

این رژیم جنایت‌کار ادعای صلح دارد، حال‌آن‌که دقیقاً همانند ارباب صلیبی‌اش بر خون مسلمانان تجاوز می‌کند، هرچند الله سبحانه وتعالی فرموده‌است:

﴿وَإِذَا قِيلَ لَهُمْ لَا تُفْسِدُوا فِي الْأَرْضِ قَالُوا إِنَّمَا نَحْنُ مُصْلِحُونَ﴾ [بقره: ۱۱]

ترجمه: و هنگامی‌که به آنان گفته شود: «در زمین فساد نکنید» می‌گویند: «ما فقط اصلاح کننده ایم.»

اکنون زمانی‌ست که مؤمنان باید بر حق استوار بمانند و از هیچ چیزی جز الله سبحانه وتعالی در ماه تنزیل قرآن کریم نترسند.

ای مسلمانان نیروهای مسلح پاکستان! غرب می‌کوشد ارزش‌هایش را از طریق حکامی‌که به فشارهای غربی گردن نهاده‌اند، بر مسلمانان تحمیل کند. فرانسه تغییر موضع در این اظهارات رئیس جمهورش را که گفته‌بود: «ما از کارتون‌های‌مان کوتاه نمی‌آییم.» با استکبار رد کرد. آیا مردی از میان شما است که مانند سلطان عبدالحمید ثانی از احترام رسول الله صلی الله علیه وسلم و حرمت خون مسلمانان حفاظت کند؟! به‌خاطر آورید که آن خلافت سلطان عبدالحمید ثانی بود که دولت‌های اروپایی کافر و ناسزاگو را با بسیج نیروهای مسلح مسلمانان تهدید کرد تا از هتک حرمت نبی خاتم صلی الله علیه و سلم جلوگیری کند. پس برای تأسیس مجدد خلافت بر منهج رسول الله صلی الله علیه وسلم نصرت را اعطا کنید. تنها در آن هنگام است که باری دیگر امامی خواهیم داشت که شما را برای حفاظت از شعایر اسلامی به راه می‌اندازد. رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند:

«إِنَّمَا الإِمَامُ جُنَّةٌ يُقَاتَلُ مِنْ وَرَائِهِ وَيُتَّقَى بِهِ فَإِنْ أَمَرَ بِتَقْوَى اللَّهِ عَزَّ وَجَلَّ وَعَدَلَ كَانَ لَهُ بِذَلِكَ أَجْرٌ وَإِنْ يَأْمُرْ بِغَيْرِهِ كَانَ عَلَيْهِ مِنْهُ» (مسلم)

ترجمه: امام (حاکم) سپری است که از عقب‌اش جنگ می‌شود و به آن پناه برده می‌شود. اگر به تقوا از الله (سبحانه وتعالی) امر کند و عدالت داشته‌باشد پاداش (بزرگی) را نصیب خواهد شد، و اگر به غیر آن امر کند نتیجۀ کارش را خواهد گرفت.

دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر – ولایه پاکستان

مترجم: محمد حارث پویا

ادامه مطلب...

دولت هندو با بسیج‌سازی ارتش در دو جبهه اولویت خود را از دست داده، اما حاکمان پاکستان به عوض جنگ به منظور آزادی کشمیر‌‌اشغال‌شده، متکی بر آتش‌بس اند!

  • نشر شده در پاکستان

(ترجمه)

به تاریخ 24 آوریل 2021م، جنرال بجوا مصاحبه طولانی هفت ساعته‌ای با رسانه‌ها داشت که در آن به افشای سیاست پشت برده میان پاکستان و مقامات امنیتی هند می‌پرداخت. حاکمان پاکستان کاملاً آگاه اند که هند در سرحدات‌غربی بعد از بسیج‌سازی ارتش‌اش در یک جبهه با پاکستان و در جبهه دیگر با چین در سرحدات‌شمالی اولویت خود را از دست داده است. حالا تعداد ارتش پاکستان در مقابل ارتش هند در خط کنترل یک در مقابل یک قرار گرفته که در طول تاریخ بی‌سابقه بوده است. اما، حاکمان پاکستان به عوض بسیج‌سازی شیران ارتش پاکستان برای آزادی کشمیر‌ ‌اشغال‌شده کور‌کورانه با حمایت هند از اوامر رئیس جمهور امریکا بایدن پیروی می‌کنند تا به‌اشغال وحشیانۀ کشمیر ادامه دهد.

دولت هند در طول تاریخ‌اش به سمت خطر‌ناک‌ترین بحران در سطح استراتیژیک روان است. برای اولین بار در تاریخ، هند نیروی ضربتی خود را از جبهه پاکستان به سمت جبهه چین تغییر مسیر داده است و در دفاع از کشمیر به مشکل مواجه شده، در حالی‌که حضور ارتش قوی پاکستان در خط کنترل به حیث یک تهدید جدی باقی مانده است. مسلمانان بی‌چارۀ کشمیر با دو بن‌بست مواجه اند؛ چنان شورش قدرتمند علیه دولت هند که حتی گروه سیاسی هند قبلی نیز قادر نخواهد بود تا آزادانه هند را حمایت کند. در حال حاضر بحران ویروس کرونا هند را در سطح جهان در بد‌ترین وضعیت قرار داده و مودی به خاطر عدم تأمین واکسین و اکسیجن کافی که هر دوی آن حیاتی‌ست مورد قهر و غضب مردم قرار گرفته است. تجزیه اجباری کشمیر‌‌اشغال‌شده برای هند به قضیه سرنوشت‌ساز مبدل شده، اما پاکستان می‌خواهد از دریچۀ دیپلوماسی و بحث و مباحثه وارد قضیه شود تا کشمیر‌‌اشغال‌شده را آزاد سازد، در حالی‌که آزادی کشمیر وظیفه ما از طرف الله سبحانه و‌تعالی‌ست. ولی، متأسفانه به عوض استفاده از فرصت طلائی، حکام پاکستان در مسیر پالیسی امریکا روان است. حکام پاکستان باید درک کنند که دوام آتش‌بس در خط کنترل حمایت استراتیژیک هند را تأمین و مسلمانان کشمیر را بدون سپر و حفاظت رها می‌سازند.

به منظور پنهان کردن پیروی از اوامر امریکا، جنرال بجوا خواست تا با لسان دیپلوماتیک دید‌گاه‌اش را از اصطلاح جیو استراتیژیک به جیو اقتصادی تغییر دهد تا روابط منطقوی را با سر سخت‌ترین دشمن که هند است، مستحکم سازد. با وجود مخالفت شدید مردم پاکستان و ارتش، دید‌گاه بجوا مورد حمایت قرار گرفت، در حالی‌که پلان سابقه امریکا در منطقه هند کاهش قدرت پاکستان و مطیع شدن آن به هند است تا هند بتواند در منطقه با چین رقابت کند. به منظور حصول این هدف، بودیجه وزارت دفاع پاکستان در تناسب به GDP کاهش یافته است. برعلاوه، دیپلوماسی عقب پرده چنان نتیجۀ خواهد داد که اگر دولت هندو به موقف قبلی خود در کشمیر بر گردد، سپس عادی‌سازی روابط جریان خواهد یافت. به همین دلیل گفته می‌توانیم که رهبری نظامی و سیاسی فعلی پاکستان در واقع خدمت‌گذاران امریکا برای تشکیل هند بزرگ است که پاکستان و ارتش آن را از بنیاد نابود می‌سازند.

دشمنی و کینۀ مشرکین هند علیه اسلام و مسلمانان نهایت شدید است، الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَدَاوَةً لِّلَّذِينَ آمَنُوا الْيَهُودَ وَالَّذِينَ أَشْرَكُوا﴾ ]مائده: 82[

ترجمه: بدون شک، دشمنترین مردم نسبت به مؤمنان را یهود و مشرکان خواهی یافت.

این دشمنی در فطرت آن‌ها نهفته است و تاریخ ما شاهد بر آن می‌باشد. رهبری فعلی پاکستان چهرۀ امریکائی خود را آزادانه آشکار ساخته است. تمام شک و شبهه بر طرف شده و حالا بهترین فرصت برای مخلصین ارتش مسلح پاکستان است تا با تأسیس خلافت راشده پلان امریکا را در نطفه خنثی کنند. افسران مخلص باید حالا حزب‌التحریر را نصرت دهند تا شیران ارتش پاکستان که علاقمند شرکت در غزوه هند اند، کشمیر را از چنگال زشت‌ترین کفار آزاد سازند و همان‌طوری‌که وظیفۀ آن‌ها‌ست تحت محافظت و مصؤنیت اسلام در آورند.

دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر-ولایه پاکستان

مترجم: عبدالله صالحی

ادامه مطلب...

تبنی احکام شرعی تنها حق خلیفه است

  • نشر شده در فقهی

(ترجمه)

پرسش

السلام علیکم و رحمت الله و برکاته!

معنی این‌که حق تبنی احکام شرعی تنها از آن خلیفه است، چی می‌باشد؟

پاسخ

و علیکم السلام و رحمت الله و برکاته!

پاسخ سوال شما به طور مفصل در کتاب مقدمۀ دستور و سائر کتب حزب موجود است که در این‌جا بعضی از آن جواباتی را که در خصوص این موضوع در جزء اول کتاب مقدمۀ دستور ذکر شده است، نقل می‌کنم: در صفحه ۱۱۰ ورد این کتاب چنین آمده است: «اما قاعدۀ چهارم این است که حق تبنی احکام شرعی تنها از آن خلیفه بوده و این مسئله به اساس اجماع صحابه ثابت شده و اجماع صحابه واضح ساخته است که حق تبنی احکام شرعی تنها از آن خلیفه است، از اجماع صحابه قواعد شرعی مشهور گرفته شده است؛ مثل "امرالامام یرفع الخلاف" یعنی امر امام اختلاف را بر می‌دارد، "امرالاما نافذ" یعنی امر امام جاری است، "للسلطان ان یحدث من الاقضیة بقدر ما یحدث من مشکلات" یعنی صلاحیت ایجاد مسائل به اندازه مشکلات جدید حق خلیفه است.» پایان.

در شرح ماده ۳۶ صفحه ۱۴۶ و ۱۵۳ کتاب ورد این کتاب در خصوص این قضیه چنین آمده است: «فقره (۱) دلیل آن اجماع صحابه است، زیرا قانون لفظ اصطلاحی است و معنی آن این است که هرآنچه حاکم صادر می‌کند تا مردم وفق آن سیر و عمل کند، قانون چنین تعریف شده است: "قانون مجموع قواعدی است که حاکم مردم را بر پیروی از آن در روابط شان مکلف می‌سازد" یعنی وقتی حاکم، مردم را به انجام احکام معینی دستور داد آن احکام، قانون به حساب آمده پایبندی مردم بر آن‌ها لازم است و اگر مردم را دستور نداد، قانون محسوب نشده ولازم نیست که مردم آن‌ها را عملی نمایند، مسلمانان مطابق احکام شرعی سیر نموده نه بر اساس اوامر حاکم، پس مردم مطابق اوامر و نواهی الله سبحانه وتعالی زنده گی خود را سیر می‌دهند، نه بر اساس اوامر و نواهی حاکم. پس آنچه مردم بر اساس آن زنده گی خویش را سیر می‌دهند، احکام شرعی بوده نه اوامر حاکم، مگر صحابه در خصوص این احکام شرعی اختلاف کردند؛ طوری‌که بعضی شان از نصوص شرعی چیزی برداشت کردند که دیگران نکردند. هر کدام حسب فهم شان از احکام شرعی سیر می‌کردند و فهم آن در حق آن شخص حکم شرعی بوده، ولی احکام شرعی هم وجود دارد که ایجاب می‌کند تا همه مردم به صورت دسته‌جمعی بر یک نظر عمل کنند؛ نه این‌که هرکدام حسب اجتهاد شان عمل نماید. این چیزی است که عیناً اتفاق افتاده است. ابوبکر صدیق رضی الله عنه به این نظر بود که مال بین مسلمانان به صورت مساویانه توزیع گردد، زیرا این حق همه مردم است؛ ولی حضرت عمر رضی الله عنه به این نظر بود که نباید به کسی مال داده شود که علیه رسول الله صلی الله علیه وسلم جنگیده است و نباید به به غنی به اندازۀ فقیر داده شود. اما ابوبکر وقتی خلیفه بود، دستور به عمل کردن به نظر خودش را داد؛ یعنی تبنی توزیع مال را به شکل مساویانه داده و مسلمانان از این نظرش پیروی کردند و قضات و والی‌ها به این نظر عمل کردند و حتی حضرت عمر رضی الله عنه به این نظر تن داده و به این نظر ابوبکر عمل کرد و این نظر را جاری نمود. وقتی عمر رضی الله عنه خلیفه شد، نظری را تبنی کرد که خلاف نظر ابوبکر رضی الله عنه بود؛ یعنی مردم را به توزیع مال به تفاضل دستور داد نه به صورت مساویانه؛ باز هم مسلمانان آن را در این نظرش پیروی نموده و قضات و والی‌ها به این نظر سیر کرده و حسب سابقه بودن شان در اسلام و نیاز شان می‌داد که مسلمانان آن را پیروی کرده و قضات و والی‌ها به آن عمل کرد. پس اجماع صحابه طوری منعقد شده است که حق تبنی احکام شرعی برگرفته شده به اساس اجتهاد شرعی را برای امام داده و بر عمل‌کردن به آن دستور داده است و بالای مسلمانان اطاعت شان واجب است؛ هرچند بر اجتهادشان مخالف باشد و لازم است که آراء و اجتهادات خودشان را ترک کنند. پس همین احکام تبنی شده در اصل قوانین هستند، به همین دلیل است که تعیین قوانین تنها از صلاحیت و حق خلیفه بوده و غیر از آن کسی دیگری این حق را ندارد.» پایان.

امیدوارم حالا واضح شده باشد.

برادرتان عطاء ابن خلیل ابوالرشته

مترجم: مصطفی اسلام

 

ادامه مطلب...

مهم رسول الله صلی الله علیه وسلم کجا و شما کجا!

  • نشر شده در سیاسی

ترجمه

در ذی القعدۀ سال ششم هجری رسول الله صلی الله علیه وسلم، خود به تنهایی برخلاف رأی بسیاری از صحابه رضی الله عنهم، تصمیم به امضای پیمان صلح حدیبیه را گرفته و به اجرای امر الله سبحانه وتعالی پرداخت. از جمله صحابه‌ای که با وی صلی الله علیه وسلم رأی مخالف داشتند، حضرت فاروق عمر بن خطاب رضی الله عنه بود. عمر رضی الله عنه می‌فرماید: نزد رسول الله صلی الله علیه وسلم آمدم، به ایشان گفتم: مگرتو رسول برحق الله نیستید؟ فرمودند: «غیراین نیست.» گفتم: آیا ما برحق و دشمن ما باطل نیست؟ فرمودند: بهراستی که همین‌گونه می‌باشد. گفتم: پس چرا به این دون‌مایه‌گان این همه امتیاز می‌دهیم؟ فرمودند: من رسول الله هستم هرگز از او نافرمانی نمی‌کنم و او وتعالی یاری دهندۀ من خواهم بود؟ گفتم: آیا برای ما نفرمودید که به کعبه رفته و خانه را طواف می‌کنید؟ فرمودند: «بلی چنین گفتم.» و خطاب به من فرمودند: «آیا برایت گفتم که امسال می‌روم.» گفتم: نخیر. سپس فرمودند: «تو به کعبه آمده و خانه را طواف خواهی کرد.» سپس نز ابابکر آمده برای وی گفتم: آیا ایشان رسول برحق الله سبحانه وتعالی نمی‌باشد؟ گفت: «به راستی‌که هست.» گفتم: آیا ما برحق ودشمن ما باطل نیست؟ گفت: «همین‌طور است.» گفتم: پس چرا به این دون‌مایه‌گان این همه امتیاز می‌دهیم؟ سپس گفت: «ای مرد، ایشان رسول الله سبحانه وتعالی بوده، هرگز پروردگارش را نافرمانی نخواهد کرد، و او سبحانه وتعالی یاری رسان وی می‌باشد، بر امر و نهی رسول الله صی الله علیه وسلم و آن‌چه بر ایشان مهم است، چنگ بزن، قسم به الله که حق با وی می‌باشد.»

«بر امر و نهی رسول الله صلی الله علیه وسلم و آن‌چه بر ایشان مهم است، چنگ بزن» چه نصیحت بزرگی، از مردی‌که بر تعهد خویش با الله سبحانه وتعالی با صداقت عمل نموده است. نصیحتی از ابوبکر صدیق؛ کسی‌که از اولین مسلمانان بود، یارغار و اولین خلیفۀ مسلمین می‌باشد. الله سبحانه وتعالی از وی راضی بوده و او نیز از الله سبحانه وتعالی راضی می‌باشد. سخن را به درازا نکشاند، فقط گفت: «بر امر و نهی رسول الله رسول الله صلی الله علیه وسلم و آن‌چه بر ایشان مهم است، چنگ بزن! قسم به الله سبحانه وتعالی که حق با وی می‌باشد.»

امروزه مسلمانان چه قدر به این نصیحت نیاز دارند؛ نصیحتی‌که آن را باید به آب طلا نوشت. امروزه مسلمانان چه قدر بر چنگ زدن به امر و نهی رسول الله صلی الله علیه وسلم و آن‌چه بر ایشان مهم است، نیاز دارند.

صحابه رضی الله عنهم حتی پس از رحلت رسول الله صلی الله علیه وسلم نیز ملزم به اوامر و نواهی ایشان بودند؛ چنانچه همه با وجود علم به فرضیت دفن میت، پس از وفات‌اش آن هم میت رسول الله، بر تأخیر در دفن جسد مبارک ایشان، اجماع نموده اند. از آنجای‌که به اوامر و نواهی رسول الله صلی الله علیه وسلم و آن‌چه بر ایشان مهم بود، ملزم بودند. در چنین وضعیتی در عوض دفن میت رسول الله صلی الله علیه وسلم مشغول به تعیین خلیفه مسلمان شدند؛ تعیین خلیفه‌ای که از در هم ریختن ثبات و از بین رفتن قضیۀ سرنوشت‌سازشان جلوگیری نمود.

صد سال است که مسلمانان بدون خلافت و به ذلت و خواری به سرمی‌برند. صد سال مملو از قتل عام ها، آوارگی‌ها، هتک حرمت‌ها، ذلت و خواری‌ها. صد سال است که نظام‌های جبری و حکام فریب و نیرنگ و خائنین بر ما حکومت می‌کنند؛ حکامی‌که به اوامر و نواهی کفار استعمارگر غربی و آن‌چه بر آن‌ها مهم است، ملزم بوده، مهمی جز پاسبانی از منافع باداران‌شان ندارند و با کمال ذلت و پستی، همواره تابع اوامر آن‌ها بوده و هرگز از آن‌ها نافرمانی نمی‌کنند. الله سبحانه وتعالی چه زیبا می‌فرماید:

﴿سَيُصِيبُ الَّذِينَ أَجْرَمُوا صَغَارٌ عِنْدَ اللَّهِ وَعَذَابٌ شَدِيدٌ بِمَا كَانُوا يَمْكُرُونَ﴾ [انعام: آیه 124]

ترجمه: بزودی کسانی‌که مرتکب گناه شدند، در مقابل مکر (و فریب و نیرنگی) که می‌کردند، گرفتار حقارت در پیشگاه (الله سبحانه وتعالی) و عذاب شدید خواهند شد.

ای مسلمانان آیا دیگر شما را بسنده نیست؟ آیا این همه دوری از سیرت گذشتۀ تان، سیرت صحابه و خلفای راشدین و سیرت  اجداد فاتح تان، بس نیست؟ سیرت ابوبکر صدیق رضی الله عنه، کسی‌که مرتدین را ادب نمود، به اوامر و نواهی رسول الله صلی الله علیه وسلم و آن‌چه بر ایشان مهم بود، چنگ زد و هرگز با دشمنان حاکمیت الله سبحانه وتعالی سازش ننموده و در برابرشان کوتاه نیامد.

سیرت عمر بن خطاب رضی الله عنه، کسی‌که امپراطوری فارس و روم و لشگریان قادسیه، نهاوند و یرموک را به زانو در آورد. سیرت ناصر صلاح الدین؛ کسی‌که صلیبی‌ها را قلع و قم و بیت المقدس را آزاد ساخت. سیرت قطز و بیبرس؛ کسانی‌که تاتار را تارومار نمودند. سیرت محمد فاتح؛ کسی‌که بشارت رسول الله صلی الله علیه وسلم را محقق و قسطنطنیه را فتح نمود!

بلی، شما ای مسلمانان! از این‌گونه فضیلت و عزتی برخوردار بودید و به اجازۀ الله یکتا به اصل تان باز خواهی گشت. ان شاءالله! همه به ریسمان الله سبحانه وتعالی چنگ زده، مهم رسول الله صلی الله را مهم خود دانسته، در التزام به اوامر و نواهی ایشان، به ندای داعی الله سبحانه وتعالی-حزب التحریر- لبیک بگویید؛ حزبی‌که برای اقامۀ دولت حق "خلافت راشده" بر منهج نبوت و تعیین خلیفۀ راشده، شب و روز تلاش می‌ورزد؛ خلیفه‌ای که تمام امت را زیریک پرچم گرد آورده، تفرقه و از هم گسستگی شان را ازمیان بر می‌دارد. بسان ذَرَه‌ای از امت محافظت می‌نماید. قصاص خون‌هایی‌که بسان جوبارهای روان اند را می‌گیرد. از آبروهای‌که علناً ریختانده می‌شوند، محافظت و از مقدساتی‌که به استمرار هتک حرمت می‌شوند، دفاع خواهد کرد.

ای اردوهای مسلمان! آیا زمان ان نرسیده است که به عوض بلند کردن تکه پارچه‌های سایکس پیکو که نماد تفرقه میان ما می‌باشد، دستان تان رایه (پرچم سیاه) رسول الله صلی الله علیه وسلم را بر افراشد؟ آیا زمان آن نرسیده است که لواء (پرچم سفید) نصرت و فتح را بلند کند؟ ایا زمان آن نرسیده که هنجره‌های تان ندای فخر و عزت تکبیر الله اکبر الله اکبر را به سمع افق برساند؟

بشتابید به سوی خیر دنیا و آخرت تان! بشتابید به سوی نصرت حزب التحریر! بشتابید به سوی عزت خویش! بشتابید به سوی شرف کار برای برپایی خلافت! قسم به الله سبحانه وتعالی، کسی‌که برای برپایی خلافت تلاش نموده، تمام سختی‌های کار در این راه را تحمل و داروندار خویش را برای این شرف والا استهلاک می‌نماید، با کسی‌که بعد از برپایی خلافت با آن بیعت می‌کند، برابر نیست. الله سبحانه وتعالی چنین می‌فرماید:

﴿وَمَا لَكُمْ أَلَّا تُنفِقُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَلِلَّهِ مِيرَاثُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ لَا يَسْتَوِي مِنكُم مَّنْ أَنفَقَ مِن قَبْلِ الْفَتْحِ وَقَاتَلَ أُولَٰئِكَ أَعْظَمُ دَرَجَةً مِّنَ الَّذِينَ أَنفَقُوا مِن بَعْدُ وَقَاتَلُوا وَكُلّاً وَعَدَ اللَّهُ الْحُسْنَى وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِيرٌ[حدید: آیه 10]

ترجمه: شما را چه شده است چرا در راه (برای اظهار دین) الله (سبحانه وتعالی) انفاق (استهلاک هر داشته از قبیل جان، مال، استعداد، موقیعیت اجتماعی، امکانات و...) نمی‌کنید در حالی‌که میراث آسمان‌ها و زمین همه از آن الله (سبحانه وتعالی) است! از شما کسانی‌که قبل از فتح انفاق کردند و جنگیدند (با کسانی‌که پس از فتح انفاق کردند) یکسان نیستند؛ آن‌ها بلندمقامتر از کسانی هستند که بعد از فتح انفاق نمودند و جنگیدند؛ و الله (سبحانه وتعالی) به هر دو وعدۀ نیک (بهشت) داده؛ و الله (سبحانه وتعالی) به آنچه انجام می‌دهید آگاه است.

شما را به سوی چنین خیری فرامی‌خوانیم، تا این‌که از زمرۀ انصار الله و لشگریان او سبحانه وتعالی باشید.

ای مسلمانان! شما را به چنگ زدن به اوامر و نواهی رسول الله صلی الله علیه وسلم و آن‌چه بر ایشان مهم بود فرامی‌خوانیم؛ زیرا نصرت الله سبحانه  وتعالی حتمی می‌باشد. پس به سوی این سفینۀ نجات بشتابید. الله سبحانه وتعالی چنین می‌فرماید:

﴿إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِكُلِّ شَيْءٍ قَدْراً﴾ [طلاق: آیه 3]

ترجمه: بدون شک الله (سبحانه وتعالی) فرمان(کار) خود را به انجام می‌رساند و الله (سبحانه وتعالی) برای هر چیزی اندازه‌ای (قَدَر مشخصی) قرار داده است!

نویسنده: ابتهال بن الحاج علي – ولايه تونس

مترجم: علی مطمئن

ادامه مطلب...
Subscribe to this RSS feed

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه