چهارشنبه, ۲۵ ربیع الاول ۱۴۳۹هـ| ۲۰۱۷/۱۲/۱۳م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

  •   مطابق  
حقیقت دروغین؛ در پخش مستند ازدواج اسلامی!
بسم الله الرحمن الرحيم

حقیقت دروغین؛ در پخش مستند ازدواج اسلامی!

(ترجمه)

به تاریخ اول نومبر ۲۰۱۷م کانال "تلویزیونی۴ انگلیس" مستندی را تحت عنوان "حقیقت ازدواج اسلامی" به نشر رساند. درین مستند، با وارد نمودن این تهمت، که حقوق ازدواج زنان مسلمان تأمین نمی‎گردند، عقد نکاح اسلامی زیر سؤال برده شد. بنابرین، مسلمانان باید مجبور گردند تا به منظور تأمین حقوق زنان ازدواج شده بر اساس نظام حقوقی انگیس، مطابق به قوانین این کشور ازدواج کنند. با تدبر بیشتر بالای این مستند، می‎توان به حقایق ذیل نائل شد:

درین برنامه کوشش شده تا با زیر سؤال بردن عقد نکاح اسلامی، ثابت نمایند که نکاح برای تأمین حقوق زنان مؤثر نیست. این در حقیقت نشان دهنده‎ی نواقص قوانین سیکولری دولت انگلیس است که تا اکنون نتوانسته، میان قوانین مراسم ازدواج اسلامی و غیراسلامی تفکیک قائل شود.

وضعیت زنان مسلمانی‎که از طریق عقد نکاح ازدواج نموده‎اند و قادر نیستند تا حقوق ازدواج‎شان را بدست بیاورند، در واقع ناکارایی و نواقص نظام سیکولر انگلیس را نشان می‎دهد؛ نه از اسلام را؛ چون این نظام سیکولر انگلیس با تطبیق‎اش نتوانسته است، بالای تمام عقاید مؤثر تمام شود. هم‎چنان نظام‎های سیکولر غربی تحریم‎هایی را بالای بعضی از ارزش‎های اسلامی؛ مانند: نقاب و حجاب تحمیل نموده است؛ در حالی‎که اسلام با تطبیق نظامش توسط دولت خلافت به غیرمسلمانان اجازه می‎دهد تا مطابق عقاید و باورهای خویش بدون هیچ‎گونه دخالت و مزاحمت، مراسم ازدواج‎شان را پیش ببرند؛ اما سیکولرهای غربی با بی‎شرمی تمام، این نوع نظام را برای تأمین و حفظ حقوق زنان، ظالمانه و عقب‎مانده تلقین می‎نمایند.

شایان ذکر است که درین برنامه اکثریت فرهنگیان، حقوق‎دانان و هیئت حقوقی کشور انگلیس اعتراف نمودند که این قوانین ساخته شده‎ی ازدواج در سال ۱۸۳۶م، سازگار با اهداف قرن ۲۱ نیست و نمی‎تواند مشکلات جامعه‎های تشیکل شده از عقاید مذهبی مختلف را حل نماید. این دلیل دیگری است که ضعف واقعی قوانین سیکولر و ساخته‎ی دست بشر را نشان می‎دهد که از حل کردن مشکلات همه جانبه بشر در هر زمان و مکان عاجز مانده است، و بنابر بی‎کفایتی و ناکارایی‎اش، تغییر و تعدیل می‎گردد؛ اما بر عکس قوانین اسلامی ثابت و غیرقابل تغییر بوده؛ چون در هر زمان و مکان مطابق فطرت همه بشریت می‎باشد و نیاز به اصلاحات ندارد. این خصوصیت و کیفیت، تنها در نظامی نهفته است که توسط خالق همه کائنات و واقف از گذشته، حال و آینده می‎باشد، ساخته شده است. و او سبحانه وتعالی می‎فرماید:

﴿قُلْ أَتُعَلِّمُونَ اللَّهَ بِدِينِكُمْ وَاللَّهُ يَعْلَمُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ وَاللَّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ

[حجرات: ۱۶]

ترجمه: بگو: آیا الله(سبحانه وتعالی) را از ایمان خود با خبر می‌سازید؟ او تمام آنچه را در آسمانها و زمین است، می‌داند و الله(سبحانه وتعالی) از همه چیز آگاه است.

موجودیت میزان گسترده‎ی خشونت داخلی، مشکلات حقوق ازدواج زنان و بدرفتاریی‎که به صورت عموم زنان متاهل انگلیس را به ستوه آورده است، موضوعات چون: طلاق و از هم پاشیدگی خانواده‎ها، شواهد کافی‎اند تا ثابت نمایند که قوانین سیکولر این کشور از ساختن فضای ازدواج‎های مؤفق در جامعه، نه تنها که عاجز مانده است؛ بلکه باعث بحران از هم پاشی زندگی خانوادگی نیز شده است. برعلاوه، عوامل مختلف دیگری نیز در افزایش این وضعیت کمک نموده است؛ اولاً آزادی‎های جنسی، زمینه روابط نامشروع را فراهم ساخته است؛ ثانیاً مفکوره فیمینستی؛ مانند: مساوات جنسی بی‎نظمی را در ارتباط به نقشی حقوق زنان و مردان در زندگی‎شان ایجاد نموده و به عوض کمک و همکاری در زندگی مشترک یک‎دیگر باعث ایجاد فضای رقابتی میان زوج‎ها گردیده است.

زنانی‎که طالب طلاق از شوهران خوداند، با مصارف هنگفت قانونی در محکمه رو برواند. هم‎چنان مواردی؛ مانند: نارضایتی مردم از "نظام حفاظت حقوق اولاد و طلاق" در انگلیس و ترک زنان بدون پرداخت حقوق مالی آن‎ها توسط شوهران، آشکار می‎سازد که نظام سیکولر این کشور شایستگی حفاظت و تأمین حقوق زنان را ندارد.

هم‎چنان درین مستند، به طور شرم آوری کوشش شده است که نواقصی را در ازدواج اسلامی وارد و منتشر نمایند؛ اما حقیقت امر اینست که نظام خانوادگی و اجتماعی اسلام زمینه آسایش، هم‎پذیری، حس احترام به شان و مقام عالی زنان، رفتار نیک، حق میراث، حق مهریه و ده‎ها حقوق دیگر زنان را فراهم می‎سازد تا آن‎ها در رفاه و آرامش از زندگی لذت ببرند. بنابرین، اگر عمیقاً تدبر گردد، نظام اسلام قرن‎ها جلو تر از نظام سیکولری غرب قرار دارد. چنان‎چه الله سبحانه وتعالی می‎فرماید:

﴿يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ لاَ يَحِلُّ لَكُمْ أَن تَرِثُواْ النِّسَاء كَرْهًا وَلاَ تَعْضُلُوهُنَّ لِتَذْهَبُواْ بِبَعْضِ مَا آتَيْتُمُوهُنَّ إِلاَّ أَن يَأْتِينَ بِفَاحِشَةٍ مُّبَيِّنَةٍ وَعَاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ فَإِن كَرِهْتُمُوهُنَّ فَعَسَى أَن تَكْرَهُواْ شَيْئًا وَيَجْعَلَ اللّهُ فِيهِ خَيْرًا كَثِيرًا

[نسا: ۱۹]

ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده‌اید! برای شما حلال نیست که از زنان، از روی اکراه(و ایجاد ناراحتی برای آنها) ارث ببرید و آنان را تحت فشار قرار ندهید که قسمتی از آنچه را به آنها داده‌اید(از مهر) تملک کنید؛ مگر اینکه آنها عمل زشت آشکاری انجام دهند. با آنان بطور شایسته رفتار کنید و اگر از آنها(بجهتی) کراهت داشتید(فوراً تصمیم به جدایی نگیرید) چه بسا چیزی خوشایند شما نباشد و الله(سبحانه وتعالی) خیر فراوانی در آن قرار می‌دهد.

هم‎چنان درین برنامه بالای تعدد زوجات نیز حمله صورت گرفته و ادعاء نمودند که این کار بی‎عدالتی در مقابل زنان مسلمان محسوب می‎شد؛ اما ازین امر صرف نظر نمودند، مردی‎که مطابق بر اسلام بیش از یک زن می‎گیرد، مکلف است تا بر تمام نیازمندی‎های جسمی، غریزوی و مالی همه زنان خویش رسیده‎گی کرده و با تمام آن‎ها مساویانه و عادلانه رفتار نماید. این مستند ازین حقیقت نیز چشم‎پوشی نمود که مردان در جامعه‎های آزاد حق دارند تا با زنان بی‎شماری هم‎زمان رابطه جنسی داشته باشد، هیچ مسئولیت و نیاز مندی‎های جسمی، غریزوی و آسایش مالی آن‎ها و اولادهای‎شان را به عهده  نگیرند، احیاناً در هر ماه توسط صندوق پستی چک می‎فرستند.

محققین حاضر درین برنامه اعتراف نمودند که در سروی انجام شده، زنان مسلمانی‎که در عقد نکاح یک مسلمان‎اند، از زندگی‎شان بسیار خوشحال و راضی‎اند. در ضمن، آن‎هانگران‎اند که اگر  دولت انگلیس داشتن تعدد ازدواج را منع کند، ازدواج آن‎ها به مشکل مواجه گردیده و از هم می‎پاشند؛ ولی این برنامه به خاطر موضوعات فیمینستی از حقوق این زنان چشم‎پوشی نمود.

این مستند به راحتی ازین حقیقت چشم‎پوشی نمود که حفاظت و تأمین درست حقوق زنان در ازدواج، نیازمند نظامی است که قوانین اسلام را بطور جامع تطبیق و نظام قضائی‎اش از حقوق ازدواج زنان محافظت نماید. خلافت بر منهج پیامبر صلی الله علیه وسلم یگانه نظامی است که با وجود عدم موجودیت‎اش در سرزمین‎های اسلامی، دارای قضایای بی‎شماری است که زنان به طور آزادانه توانستند، به حقوق خویش توسط آن برسند. این نقطه قابل تأکید است که زنان مسلمان نیاز مبرم به تأسیس این دولت مقتدر دارند تا از حقوقی‎که الله سبحانه وتعالی برای‎شان داده است، بهرمند گردند.

بدین اساس، "عدم بیان حقیقت ازدواج اسلامی" برای کانال تلویزیونی انگلیس کار شرم آوری است و با این دروغ، که اسلام ناقض حقوق زنان است و زمینه بدرفتاری، سوء استفاده و بی‎عدالتی را برای آن‎ها فراهم می‎کند، یک بار دیگر ارزش سیکولری خویش را به زمین زد. در واقع عکس العمل‎ها کار معمولی رسانه‎ها بوده تا افکار و قوانین اسلامی را در کشورهای غربی ضعیف و با ایجاد شک و تردید مسلمانان را از دین‎شان منحرف نمایند. گرچه این موضوعات جواب‎های دندان شکن برای سیکولرهای کم عقل بوده و ضمنااً آن‎ها یک بار دیگر ورشکستگی نظام سیکولر، تعصب جاهلانه و منافقانه خویش را نسبت به اسلام ظاهر ساختند.

﴿يُرِيدُونَ لِيُطْفِؤُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ

[صف: ۸]

ترجمه: آنان می‌خواهند نور الله(سبحانه وتعالی) را با دهان خود خاموش سازند؛ ولی الله(سبحانه وتعالی) نور خود را کامل می‌کند، هر چند کافران خوش نداشته باشند.

داکتر نسرین نواز

رئیس بخش زنان دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر 

ابراز نظر نمایید

back to top

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه